Siedlecki UPH został partnerem ZUS
Porozumienie otwiera drogę do realizacji specjalistycznych wykładów, wspólnych projektów badawczych i konferencji naukowych. Władze uczelni uwzględnią także wyniki olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych w przyszłych rekrutacjach na studia.
12 maja do grona uczelni partnerskich ZUS dołączył największy ośrodek akademicki wschodniego Mazowsza – siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Tego dnia Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. dr hab. Gertruda Uścińska, oraz Rektor uczelni, prof. dr hab. Tamara Zacharuk, uroczyście podpisały porozumienie o nawiązaniu współpracy w zakresie działalności dydaktycznej, rozwojowej oraz naukowej i badawczej. Instytucje zrealizują także wspólne projekty z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych. Podpisaniu porozumienia towarzyszyło wystąpienie Prezes ZUS z wykładem „Gwarancje państwa we współczesnych systemach emerytalnych” wygłoszonym do studentów uniwersytetu.
– ZUS potrzebuje wsparcia środowiska akademickiego. Polacy nie zdają sobie zazwyczaj sprawy, że nasze obecne decyzje zawodowe wpływają m.in. na wysokość przyszłych świadczeń. Wynika to z niskiego stanu wiedzy, ZUS stawia więc na edukację. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w stronę poznania systemu ubezpieczeń społecznych przez przyszłych pracodawców i pracowników – mówi Prezes ZUS. Wszystkim działaniom, które podjęłam od momentu objęcia stanowiska Prezes ZUS, przyświeca pewna misja. Dążę do tego, aby ZUS świadczył usługi o jak najwyższej jakości i dobrze służył społeczeństwu. Dzisiejsze porozumienie pomoże w realizacji tego celu. Liczymy np. na to, że nasi pracownicy będą aktualizować swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje na studiach podyplomowych organizowanych m.in. właśnie przez UPH. Cieszy mnie także fakt, że dzięki porozumieniu studenci będą odbywać w ZUS różnego rodzaju praktyki i staże. W mojej ocenie podpisanie porozumienia zapewni korzyści zarówno Zakładowi jak i uczelni – dodaje.
ZUS nie skupia się jedynie na studentach, przygotował bowiem i realizuje specjalne projekty edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. „Projekt z ZUS” i „Lekcje z ZUS”, bo o nich mowa, to ciekawa forma przyswojenia wiedzy, która przydaje się w życiu. Działania prowadzone wspólnie z uczelniami wyższymi uzupełniają realizację polityki edukacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jej kompleksowości dowodzi m.in. fakt, że zwycięzcy olimpiady wiedzy, realizowanej w ramach „Lekcji z ZUS”, mogą liczyć na preferencyjne traktowanie przy rekrutacji na studia na wybranych uczelniach wyższych. Jeden z punktów podpisanego porozumienia gwarantuje laureatom trzech pierwszych miejsc finału olimpiady otrzymanie indeksu UPH z pominięciem postępowania rekrutacyjnego, o ile wybrany kierunek studiów jest powiązany z tematyką konkursu.
Piotr Olewiński – regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
AW