Rozśpiewany zespół
Konkurs Cantate Deo odbył się 15 maja w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (KZE). - Śpiew jednoczy, łączy, niweluje przeszkody, może nawet sprawić, że runą mury. Dzisiaj trzeba zasypywać wszelkie podziały i szukać tego, co łączy - mówił, rozpoczynając konkursowe spotkanie, dyrektor szkoły ks. Paweł Siedlanowski. Wyraził też pewność, że zainaugurowany tego dnia konkurs stanie się wielkim świętem muzycznym, świętem śpiewu.
Przygotowane prezentacje – łącznie 22 utwory – oceniało jury, w którym zasiedli profesjonaliści: Michał Hołownia – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Siedlcach, oraz siedleccy artyści: Iwona Kobylińska, Marek Stańczuk i Kamil Januszewski.
Wokaliści występowali w trzech kategoriach wiekowych – zarówno solo, jak też w duetach czy zespołowo. Repertuar był zróżnicowany – od piosenek wielbiących Boga, przez pieśni maryjne, po utwory nawiązujące do świętych patronów. Wspólny mianownik to wdzięczne, pełne dziecięcej radości i ufności wykonanie, w które i mali, i więksi artyści wkładali całe serce. Co ważne – już schodząc ze sceny, nagradzani byli nie tylko oklaskami, ale też drobnymi upominkami i dyplomami. Podziękowania otrzymali również ich opiekunowie. Czas między występami uświetniał chór szkolny pod kierunkiem Jadwigi Omiljan. W przerwach przeznaczonych na obrady jury – na słodki poczęstunek sfinansowany przez Fundację Nasza Szkoła zaprosiła uczestników konkursu i ich opiekunów Liliana Konopka, przedstawiciel fundacji.
Liczą się dobre pomysły
– Przygotowanie uczestników pierwszej edycji konkursu piosenki religijnej, od przedszkolaków po uczniów klas VI, oceniam dobrze. Oby w taki sposób, na takim poziomie, startowały wszystkie festiwale i konkursy muzyczne – ocenia M. Hołownia. – Cieszy to, że powstaje tak dużo nowych, ciekawych i efektownych piosenek religijnych dla dzieci mówiących o wierze w Boga – dzieli się refleksją na temat zaprezentowanego tego dnia repertuaru. I dodaje, że jury pod uwagę brało zarówno talent uczestników, jak też efekt pracy, jaką w przygotowanie występu włożył każdy wokalista i jego instruktorzy. – Była to impreza przygotowana bardzo sprawnie pod względem organizacyjnym; podobało mi się, że występy zapowiadali rówieśnicy artystów – uczniowie KZE. Dobrym pomysłem była także obecność chóru szkolnego, który ciekawymi utworami nie tylko wypełniał przerwy w trakcie konkursu, ale i ubogacał całe spotkanie. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie szkoła – KZE, w której miałem okazję gościć po raz pierwszy – stwierdza juror.
Ten konkurs ma przyszłość
Proszone o podsumowanie I Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pomysłodawczynie i główne organizatorki: Katarzyna Perz i Justyna Pieńkowska – nauczycielki nauczania początkowego w KZE, zaczynają… od podziękowań, adresowanych przede wszystkim do uczestników, ich opiekunów i rodziców. – Konkurs okazał się wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym, dlatego wyrażamy także wdzięczność wszystkim, na których życzliwość i wsparcie na każdym jego etapie mogłyśmy liczyć – zaznaczają.
– Zależy nam na tym, by konkurs był kontynuowany. W zasadności rozpoczęcia tej inicjatywy utwierdzili nas zarówno rodzice i nauczyciele dzieci biorących w nim udział, jak też jurorzy – mówi K. Perz, podkreślając, że jak dotąd w Siedlcach nie organizowano takiej imprezy. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej – Hosanna Festival jest mocno zakorzeniony, ale adresowany do profesjonalnych wykonawców. Zdaniem J. Pieńkowskiej najlepszym potwierdzeniem, że zaproponowana kategoria utworów – „piosenka religijna” – przyciąga wykonawców, jest wielkie emocjonalne zaangażowanie uczestników „Cantate Deo”.
Już teraz panie zapowiadają, że ze względu na skumulowanie się w maju różnego rodzaju festiwali, imprez i przeglądów – na pewno zmieni się termin konkursu. Najprawdopodobniej odbywać się on będzie w drugiej połowie października, co oznacza, że do kolejnej, drugiej edycji przygotowania trzeba będzie rozpocząć od razu po wakacjach. – Sądząc po zainteresowaniu, zwiększy się liczba chętnych. Mamy nadzieję, że znajdą się również sponsorzy, gotowi do ufundowania nagród uczestnikom – dodaje K. Perz.
Głównymi sponsorami atrakcyjnych nagród dla laureatów konkursu byli: Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach, Fundacja Nasza Szkoła, Firma Elmo oraz Centrum Języka Angielskiego Prime Kids.
Kategoria „przedszkola”
I miejsce: Dominik Kur, Franciszek Skup, Gabriela Szewczak, Jolanta Stelingowska – Miejskie Przedszkole nr 13 (opiekun: Krystyna Czarnocka-Lewoniec, Wioletta Skup, Grażyna Adamczyk); II miejsce: Nina Dębska, Kacper Giernicki – MP nr 3 (opiekun: Małgorzata Kowalska); III miejsce: Nikola Kiersztyn – MP nr 6 (opiekun: Barbara Gumienniczuk).
Kategoria „kl. I-III”
I miejsce: Aleksandra Hawryluk, Daria Wyrozębska – Szkoła Podstawowa nr 9 (opiekun: Małgorzata Klimiuk); II miejsce: Kasia Żur, Maja Chmielewska, Asia Dmowska, Zosia Chojecka – SP nr 5 (opiekun: Joanna Sadowska-Wołowska); III miejsce ex aequo: Urszula Chojecka – SP nr 6 (opiekun: Bożena Różycka-Stasiuk) oraz Agata Kowal, Zuzanna Łęczycka, Maria Boruta – KZE (opiekun: Justyna Pieńkowska, Katarzyna Perz).
Kategoria „kl. IV-VI”
I miejsce ex aequo: Nina Misiejuk – KZE (opiekun – Jadwiga Omiljan) oraz Filip Lisowski – SP nr 6 (opiekun: Katarzyna Tarkowska); II miejsce: Magdalena Jabłkowska – SP nr 4 (opiekun: Michał Woźniak); III miejsce: Maja Leszczyńska, Julia Leszczyńska, Jakub Wrona, Aleksander Oleszczuk – SP nr 5 (opiekun: Joanna Sadowska-Wołowska).
LA