Region
Źródło: PRZEMYSŁAW PATRALSKI
Źródło: PRZEMYSŁAW PATRALSKI

Piękne karty historii

27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania polskiej szkoły w Szpakach. W myśl hasła: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…” - jubileusz połączony z pierwszym w historii zjazdem absolwentów placówki stał się okazją zarówno do wyrażenia wdzięczności, jak i wzruszających spotkań.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w miejscowej świątyni pod przewodnictwem ks. Jacka Nazaruka. Nie kryjąc radości z tak licznego grona reprezentantów szkolnej społeczności, proboszcz parafii wzywał do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za wszelkie dobro zapisane na kartach stuletniej historii.

– Szkoła to miłość! – podkreślił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II. – Szkoła i nauczyciele, zaraz po ojcu i matce, mają czynić człowieka odpowiedzialnym i dojrzałym – dodał. Skąd czerpać wzór? Ks. J. Nazaruk wskazał przykład Jezusa – „dobrego Nauczyciela”, w którym objawiła się pełnia Bożej pedagogii.

 

Odsłonięcie tablicy

Oficjalną część obchodów jubileuszowych zainaugurowało odsłonięcie w holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez absolwentów i będącej wyrazem hołdu wobec tych, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci tworzyli historię placówki. Do udziału w ceremonii zaproszono najstarszego absolwenta, a zarazem długoletniego pracownika administracji szkoły Franciszka Mazurka.

Po przejściu uczestników uroczystości do sali gimnastycznej i – jak na wydarzenie o tej randze przystało – odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor SP Marianna Patralska. Zanim w skrócie przybliżyła dzieje placówki, powitała serdecznie przybyłych gości, w tym absolwentów i byłych nauczycieli szkoły. Władze samorządowe i oświatowe reprezentowali m.in.: Janina Ewa Orzełowska – marszałek województwa mazowieckiego, Adam Skup – dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Grażyna Sobiczewska – kierownik siedleckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Chomiuk – prezes oddziału ZNP w Łosicach, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przedstawiciele współpracujących z placówką instytucji.

 

Tworzyli jej historię

Szkoła w Szpakach – o czym wspomniała w przedstawionym rysie historycznym M. Patralska – początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia rozwoju placówki to sukcesywne zwiększanie stopnia jej organizacji zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. Przybliżeniu kalendarium towarzyszył ukłon wobec ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli szkołę. Bo jej historia – jak wyjaśniała M. Patralska – to nie tylko kolejne wydarzenia, ale przede wszystkim ofiarna codzienna praca kolejnych pokoleń… – To wielka troska rodziców o coraz lepsze warunki do nauki – podkreśliła z uwagą, iż dzięki inicjatywom podejmowanym przez lokalną społeczność szkoła trwa i jest postrzegana jako ważny ośrodek kulturotwórczy. – Za wszelkie dobro, którego autorami byli i są mieszkańcy tej szpakowskiej ziemi, za wspaniałą współpracę ze szkołą pragnę wszystkim serdecznie podziękować! – dodała.

Puentą wystąpienia pani dyrektor uczyniła myśl, że największymi sukcesami szkoły są… sukcesy jej absolwentów, którzy w dorosłym życiu pełnią ważne zadania, realizując się na niwie zawodowej, społecznej i rodzinnej.

 

Odświeżenie wspomnień

Formą komentarza – ilustracją do przedstawionych zdarzeń – obok projekcji multimedialnej stała się umieszczona na korytarzu wystawa zdjęć, na których reprezentanci poszczególnych roczników mieli okazję odnaleźć siebie. Odświeżeniu wspomnień absolwentów i nauczycieli służył także spektakl słowno-muzyczny wystawiony przez uczniów. W dalszej części artystycznego programu dzieci prezentowały grę na instrumentach i piękne tańce… Było wzruszająco, gdy kroczyły dumnie w rytmie poloneza, i do śmiechu, kiedy bawiły publiczność skeczem przybliżającym niełatwą drogę zdobywania wiedzy. Zwieńczeniem występów stał się recital w wykonaniu Marysieniek.

 

Za szczególne zasługi

Zanim na salę wjechał jubileuszowy tort, padło wiele ciepłych słów pod adresem dostojnej jubilatki. Głos zabrała m.in. J.E. Orzełowska, życząc absolwentom, by z wdzięcznością wspominali dawne lata, a dzieciom, aby nie bały się realizować swoich marzeń…

Ukoronowaniem jubileuszu stało się przekazanie na ręce dyrektor szkoły medalu pamiątkowego „Pro Masovia” przyznawanego – co podkreśliła pani marszałek – za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Wspólnie z wójtem K. Hawrylukiem J.E. Orzełowska wręczyła także dyplomy uznania, będące formą podziękowania za szczególną działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Otrzymali je: Stanisław Patralski, kierujący placówką w latach 1988-92, Hieronim Sokołowski (1966-86), Bogumiła Szysz (1986-88), Franciszek Kałużny – długoletni wójt gm. Stara Kornica, Agnieszka Szpura i Urszula Jakimiuk – nauczycielki, a także – pełniąca funkcję dyrektora SP niezmiennie od 25 lat – M. Patralska.

Na zakończenie pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim sponsorom oraz współorganizatorom jubileuszowego wydarzenia. Zachęciła jednocześnie do zwiedzania szkolnych murów i przywoływania wspomnień z dawnych lat… Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez miejscowe gospodynie. Na stoliku w holu wyłożona została natomiast nowa kronika szkoły z zachętą do wspólnego zapisywania dalszych kart jej historii…

Agnieszka Warecka