Życie z artystyczną pasją
Artystka przybyła na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jako gość wieczoru wzięła udział w spotkaniu autorskim z cyklu „Ryki słowem malowane”. Wydarzenie miało związek z przypadającą w tym roku 60 rocznicą nadania miejscowości praw miejskich.
Na spotkanie z J. Pilińską przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Z tej okazji pałacowa sala przeistoczyła się w galerię. Na sztalugach wystawiono obrazy artystki, a na stole tomiki jej poezji. Jedno z malarskich dzieł w dowód wdzięczności autorka ofiarowała centrum kultury.
Spotkanie poprowadziła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Ważnym elementem wieczoru były recytacje wierszy i opowiadań napisanych przez J. Pilińską. Deklamowali je uczniowie ryckich szkół: Emilia i Dorota Walasek, Jakub Grzelak oraz pracownik centrum kultury Iwona Jaroń. Nie zabrakło nastrojowych i lirycznych wierszy, ale też życiowych aforyzmów. Niektóre utwory były dedykowane pamięci wybitnych postaci, np. św. Janowi Pawłowi II lub lokalnym bohaterom. Tym ostatnim pisarka oddała hołd, pisząc opowiadania. W przerwach czas słuchaczom umilał Chór Seniora Relaks.
Osiągnięcia i zaszczyty
J. Pilińska urodziła się 1935 r. w Julinie k. Ryk. Uzyskała wykształcenie ekonomiczne. Pierwszą pracę podjęła w jednostce wojskowej w Stawach. W następnych latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pozostała aż do emerytury. Życie w stolicy umożliwiło jej rozwój kariery i zainteresowań. Znalazła zatrudnienie w centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Z czasem otrzymała posadę w Wytwórni Filmów Telewizyjnych „POLTEL” jako sekretarz grupy produkcyjnej serialu „Zmiennicy”.
Zajęła się też publicystyką. Jej artykuły były drukowane m. in. w „Zielonym Sztandarze”, „Dzienniku Ludowym”, „Słowie Powszechnym”, „Twórczości Robotniczej” i „Głosie Ursusa”.
Od czasu przejścia na emeryturę J. Pilińska poświęciła się sztuce.
W 1991 r. zaczęła malować, a cztery lata później napisała pierwsze utwory poetyckie. W efekcie jej prace malarskie były prezentowane na ponad 100 wystawach. Wiersze natomiast weszły w skład siedmiu tomików, 18 antologii i almanachów. Dokonania artystyczne J. Pilińskiej dostrzegł minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyznając pisarce dwa odznaczenia.
Tomasz Kępka