Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Dramatyczne zagrożenie

Obecnie istnieje około dwóch tysięcy substancji psychoaktywnych. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się aż 520 nowych, syntetycznych środków, których działanie jest jeszcze tragiczniejsze. Nowe substancje psychoaktywne są bardzo niebezpieczne, ponieważ atakują wiele układów w organizmie człowieka.

- Stare narkotyki wpływały głównie na układ ośrodkowy, zaburzały wzrok i słuch, czasami zmieniały percepcję bólu. Nowe środki bardzo silnie atakują układ oddechowy i układ krążenia. Najmocniejsze z nich prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu - tłumaczy prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Zaznacza, że po zażyciu takich substancji młody człowiek nie tylko przewraca się, krzyczy czy skacze. Powyższe zachowanie to jedynie wierzchołek góry lodowej. – Ci, którzy biorą takie środki, będą wymagali trwałej opieki medycznej. Te nieznane substancje mogą uszkodzić układ motoryczny, co potem może mieć wpływ na psychikę i powodować niekontrolowane kompulsywne zachowania. Takiego świństwa w historii świata jeszcze nie było – ostro ocenia profesor.

 

Kombinowane narkotyki

M. Jędrzejko zauważa przy tym, że pod brzmiącymi znajomo nazwami, jak amfetamina, kokaina, metamfetamina czy ecstasy kryją się dziś zupełnie inne niż dawniej substancje.

– W środku mamy syntetyczne kannabinoidy, którymi spryskuje się marihuanę, by była dwa – trzy razy mocniejsza niż zwykle. Także nowe generacje heroiny, która była uznawana za najsilniejszy narkotyk, są dziś wielokrotnie wzmacniane – wyjaśnia specjalista.

Dodaje, że dziś po środki odurzające sięgają coraz młodsze dzieci. Uściśla, że im młodszy wiek, tym ryzyko uzależnienia jest większe.

– Nowe narkotyki generują uzależnienie psychiczne, które jest bardzo trudne do leczenia. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł