Kultura
Spotkanie z Trylogią

Spotkanie z Trylogią

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie zaprasza na wystawę „Trylogia w Dąbrowie”. Ekspozycja składa się z rekwizytów pochodzących z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza.

Eksponaty zostały wypożyczone z Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej - Muzeum w Mielniku, dokąd przekazało je Studio Filmowe Zodiak - Jerzy Hoffman Film Production. Trafiły tam m.in. stroje z „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Starej Baśni. Kiedy słońce było Bogiem” i „Bitwy warszawskiej 1920”.

Wystawa nie tylko przypomina dramatyczne wydarzenia, jakie toczyły się na terenach I Rzeczypospolitej w XVII w. (wojny ze Szwecją, Rosją, Turkami, Kozakami i Tatarami,  kolaboracja niektórych elit), ale również wskazuje na motywy ich opisania w Trylogii przez H. Sienkiewicza pod koniec XIX w., kiedy Polska była pod zaborami („Ogniem i mieczem” – 1884, „Potop” – 1886, „Pan Wołodyjowski” – 1888). Powieści te powstały „ku pokrzepieniu serc” i z przekonania pisarza, że tradycja ma ogromne znaczenie w ugruntowaniu świadomości narodowej, a patriotyzm Polaków jest w stanie uratować zagrożoną ojczyznę. Ekspozycja ma również wzbudzić refleksję i pytania nad aktualnością Trylogii we współczesnym świecie i nad naszym rozumieniem patriotyzmu. Czy zostało w nas coś z sienkiewiczowskich bohaterów? Czy współczesny człowiek może poświęcić się dla ojczyzny jak Wołodyjowski, Kmicic i inni?

Na wystawie możemy zobaczyć kilkanaście manekinów w kopiach pięknych strojów z XVII w., m.in.: króla Jana Kazimierza, Jeremiego Wiśniowieckiego i jego żony Gryzeldy, polskiej szlachty, kozaków i inne. Wystawę wzbogacają również rekwizyty wykorzystane podczas ekranizacji Trylogii.

Ekspozycja będzie gościła w Muzeum Ziemiaństwa do 16 lipca.

MD