Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Jak najdłużej „na chodzie

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania wysokiej jakości życia osób starszych. Umożliwia utrzymanie samodzielności i niezależności. Jednak w miarę upływu czasu sprawność ruchowa maleje. Związane jest to z utratą siły, masy mięśniowej i ze starzeniem się całego organizmu. Kiedy poruszanie się o własnych siłach staje się niemożliwe, pomocny jest sprzęt rehabilitacyjny.

Istnieje bardzo dużo różnych urządzeń pomocniczych, które ułatwiają funkcjonowanie osobom starszym w ich środowisku domowym. Sprzęt wspomaga samodzielność i pomaga ją utrzymać, sprzyja zachowaniu zdrowia.

Należy używać go świadomie i konsekwentnie. Sprzęt musi być bezpieczny i łatwy w użyciu; ważne, by był dostosowany indywidualnie, dla każdego pacjenta.

Sprzęt ułatwiający chodzenie ułatwia lub umożliwia chodzenie.

Balkonik rehabilitacyjny – jest przeznaczony dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, z problemami pionizacji lub mających problem z utrzymaniem równowagi w czasie chodzenia. Zaletą jest lekka aluminiowa, składana rama, stabilna i wytrzymała konstrukcja, nóżki zakończone gumowymi zabezpieczeniami antypoślizgowymi. Schemat poruszania się na balkoniku jest bardzo prosty: ustawiamy balkonik w pozycji wyjściowej, podnosimy balkonik i przenosimy go przed siebie. Po postawieniu balkoniku poruszamy się w pożądanym kierunku.

Podpórka trójkołowa – służy do podparcia się w warunkach zaburzonej stabilności ciała wywołanej przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Podpórka przeznaczona jest dla osób, które potrzebują stabilnego wsparcia podczas nauki chodzenia, po urazach kończyn dolnych, do utrzymania równowagi i przenoszenia ciężaru ciała w schorzeniach urazowo-ortopedycznych. Także dla osób starszych – jako pomoc w utrzymaniu równowagi podczas chodzenia.

Konstrukcja z trzema kółkami zapewnia dużą stabilność i łatwiejsze, bezpieczniejsze poruszanie się. Podpórka może być użytkowana na powierzchniach płaskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Użytkowanie nie powinno sprawiać trudności. Podpórka składa się ze stalowej ramy, dwóch rękojeści z uchwytami o regulowanej wysokości, dwóch kół tylnych wyposażonych w uruchamiane ręcznie hamulce oraz z samonastawnego kółka przedniego. Standardowo podpórka wyposażona jest w torbę. Walorem jest możliwość złożenia jej, co sprawia, że jest łatwa w przechowywaniu i transporcie.

Kule łokciowe – są stosowane, gdy chora kończyna, np. przy złamaniu kości szyjki udowej, może być obciążana tylko w niewielkim stopniu lub nie powinna być obciążana wcale.

Chwytak praktyczny – rozwiąże znaczną część problemów użytkownika mającego problem z mobilnością i siłą rąk. Posiada magnes, jedną ruchomą szczękę, hak na główce. Służy do chwytania i przemieszczania przedmiotów.

Sprzęt rehabilitacyjny jest łatwo dostępny na rynku. Można go kupić w sklepach medycznych lub wypożyczyć.

mgr Alicja Karasińska – specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego