Podsumowanie zbiorów
Święto tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji pszczelarzy w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem związanego z Ziemią Łukowską pszczelarza Kazimierza Lewickiego. Uroczystość uświetnili łukowscy parlamentarzyści w osobach posła Krzysztofa Głuchowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza.
Obecny był również wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego prof. Zbigniew Kołtowski, a także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach Jerzy Buńko.
Zasłużeni pszczelarze
Po nabożeństwie przeniesiono się do Ławek. Tam podczas imprezy plenerowej wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarstwa. Brązową odznaką zasłużonego dla pszczelarstwa uhonorowano: Tadeusza Kulikowskiego, Bogdana Osiaka, Michała Świeczaka, Karola Walo i Krzysztofa Woroszyłę. Odznaki srebrne otrzymali Stanisław Kot i Tomasz Parafian, zaś złote Janusz Kozioł i Marian Madejewski.
Degustacja wyrobów
W trakcie imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe. Oklaskiwano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca działający przy Zespole Szkół w Gręzówce, Jagódki ze Żdżar, Kumpele z Gręzówki, Zalesianki z Zalesia i Kropelki Rosy z Łukowa. Oprócz akcentów folklorystycznych organizatorzy przygotowali konkursy o charakterze ekologicznym, a także kiermasz produktów i sprzętu pszczelarskiego.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, gdzie prezentowano różne odmiany miodów. Należy podkreślić, iż producenci pozwolili na degustację swoich wyrobów. Tradycją ostatnich lat stał się pokaz rzeźby ludowej przygotowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Nie inaczej było i w tym roku.
Powód do dumy
– Mamy dziś okazję do świętowania. To są dni radości pszczelarzy. Sprawdzamy, czy pasieka jest pełna. Niestety, zbiory były gorsze niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to przede wszystkim pogodą. Trzeba także pamiętać, że pszczoły chorują na warrozę. Nie bez znaczenia jest także chemizacja rolnictwa, opryski do zmierzchu, czyli w niewłaściwych porach – podkreślił Grzegorz Świerczewski, prezes łukowskiego Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego. Dodał również, że miody z regionu łukowskiego należą do najlepszych w Polsce. Jest zatem powód do dumy.
Tegoroczne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej zorganizowali: Koło Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Patronat nad imprezą objęły władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Łuków.
Kolejne Święto Miodów Ziemi Łukowskiej za rok.
Marcin Gomółka