Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Bezpieczeństwo na wakacjach

Sezon wakacyjny w pełni. Wszyscy korzystamy z dobroci słonecznej pogody, cieszymy się urlopowym odpoczynkiem. Przy tej okazji warto porozmawiać o zagrożeniach z nim związanych. Bezpieczeństwo na wakacjach to temat poruszany wielokrotnie, niemniej jednak w trosce o nasze dzieci nigdy dosyć rozmowy.

Wakacje to dla naszych pociech zupełnie inny czas niż w roku szkolnym. Odmienny rytm dnia, mniejsza ilość obowiązków, większa swoboda i swawola. To dużo dłuższy dzienny czas korzystania z komputera, dłuższa możliwość przebywania poza domem, wyjazdy dzieci na kolonie, będące niejednokrotnie pierwszorazowymi sprawdzianami dojrzałości bez pomocy i opieki rodziców. Warto zatem pamiętać o rozmowie z naszymi dziećmi (tymi nastoletnimi również) na temat potencjalnych niebezpieczeństw, z jakimi mogą spotkać się w okresie wakacyjnym.

Podstawowa sprawa dotyczy zasad korzystania z uroków kąpielisk wodnych. Przy wysokich temperaturach to najczęstsza forma aktywności. Zawsze warto wspomnieć nawet o tych najbardziej oczywistych bezpiecznych zachowaniach w wodzie (kąpiel tylko w strzeżonym akwenie, zawsze przy dobrym samopoczuciu osoby kąpiącej się wraz z zachowaniem zasad tzw. zdrowego rozsądku: nie skacz do wody w miejscach nieznanych, nie baw się w przytapianie innych osób, spychanie do wody z pomostów czy materacy, nie pływaj bezpośrednio po posiłku, nie skacz rozgrzany do wody, pamiętaj o ochronie przed nadmiernymi promieniami słonecznymi).

Zasady bezpieczeństwa obowiązują również podczas wycieczek czy spacerów po lesie. Zaplanuj wycieczkę wcześniej, oceniając realnie swoje możliwości, naucz dzieci szacunku do przyrody, podkreśl, jak ważne jest niezaśmiecanie lasu, poinformuj o zachowaniu szczególnej ostrożności w obecności przypadkowo napotkanych zwierząt, ustal, żeby w przypadku znalezienia dziwnego przedmiotu przekazać informację osobie dorosłej.

Warto również wspomnieć o bezpiecznej jeździe na rowerze. Wakacje to czas częstszych wypraw rowerowych, a w związku z tym większego ryzyka wypadków. Istotne zatem jest, by przypomnieć zasady bezpiecznego ruchu drogowego (w miarę możliwości korzystać z wydzielonej ścieżki rowerowej, używać kasku ochronnego, nie wymuszać pierwszeństwa przejazdu, sygnalizować odpowiednio wcześniej wszystkie skręty).

Na koniec dodam, że warto przypominać dzieciom najważniejsze numery telefonów ratunkowych: alarmowy – 112, pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998, policja – 997.

Wszyscy mamy mądre i rozsądne dzieci, niemniej jednak nawet te najbardziej rezolutne wymagają od nas co najmniej częściowej kontroli wakacyjnej. Nie kierujmy się zasadą „to nas nie dotyczy”. Rozmawiajmy, edukujmy, wspierajmy – wówczas wakacje staną się jednymi z najciekawszych wspomnień, za którymi zatęsknimy już za parę miesięcy.

Marta Kozaczuk