Aktualności
Pochylić się nad historią diecezji

Pochylić się nad historią diecezji

29 sierpnia w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza, dawnym seminarium, odbędzie się sympozjum pt. „Diecezja Janowska czyli Podlaska w latach 1818-1867”.

Okazją spotkania są zarówno trwające przygotowania do obchodów 200-lecia naszej diecezji siedleckiej, jak i II Nadzwyczajna Sesja Kapituły Katedralnej i Kapituł Kolegiackich.

 

Referaty

Spotkanie w Janowie zainauguruje o 10.00 Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.

Sesję rozpocznie o 10.00 wystąpienie ks. dr. Sławomir Byliny, który podejmie dwa tematy: „Powstanie Diecezji Janowskiej czyli Podlaskiej” oraz „Biskup Feliks Łukasz Lewiński”. Kolejny prelegent – ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powie o bp. Janie Marcelim Gutkowskim, zaś ks. Maciej Majek skupi uwagę na postaci bp. Beniamina Piotra Pawła Szymańskiego. Temat „Kasacja Diecezji Janowskiej czyli Podlaskiej” zreferuje na zakończenie sesji ks. dr Jacek Wojda.

 

I publikacja

Teksty przygotowane na sympozjum naukowe pt. „Diecezja Janowska czyli Podlaska w latach 1818-1867” będzie można odnaleźć w okolicznościowej publikacji przybliżającej historię diecezji, zwłaszcza pierwszy okres jej dziejów, tj. od momentu jej erygowania przez papieża Piusa VII aż do zlikwidowania przez cara Aleksandra II.

„Pozycja, którą oddajemy Czytelnikowi zawiera trudną, ale chwalebną dziejową drogę wierności Chrystusowi, Papieżowi i umiłowanie Kościoła na podlaskiej ziemi” – zaznacza ks. prałat Roman Wiszniewski, dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, która zainicjowała zorganizowanie sesji naukowej i wydanie drukiem referatów. „Autorzy opracowań są przeświadczeni, że wprowadzają Czytelnika w wyjątkowe dziedzictwo narodowe. I choć tego wprost nie nazwą, ukazują naszą tożsamość. Tożsamość zakorzenioną w miłości Chrystusa, Kościoła i Narodu. Wiedza o takiej historii będzie pozwalać odnaleźć się każdemu pokoleniu” – podkreśla ks. R. Wiszniewski.

Charakteryzując zawartość publikacji, bp Kazimierz Gurda stwierdza, że ukazanie dziejów i osób wpisanych w historię naszej diecezji w przededniu 200 rocznicy jej powstania jest zachętą do poznawania przeszłości naszego Kościoła lokalnego, ale przede wszystkim wezwaniem do umiłowania Chrystusowego Kościoła, wierności zasadom Ewangelii oraz czytelnej postawy w dawaniu świadectwa wiary – na wzór biskupów, wielu kapłanów i wiernych świeckich żyjących na podlaskiej ziemi.

LA