Wojsko wraca do miasta
O powstaniu takiej jednostki mówi się już od wielu miesięcy. Będzie ona potrzebna do przygotowywania wojskowych specjalistów. - Celem jest kształcenie kadr podoficerskich i przygotowanie do objęcia stanowisk w korpusie podoficerów WOT, poszerzanie współpracy międzynarodowej na bazie doświadczeń innych krajów, w których silne są struktury służby terytorialnej.
Ponadto dążenie do funkcji lidera w szkoleniach służby terytorialnej w Europie Środkowej i Wschodniej, organizowanie kursów i zajęć praktycznych oraz ćwiczeń z zarządzania kryzysowego w wymiarze lokalnym i wojewódzkim – wyjaśnia Maria Kołtunowska z oddział komunikacji strategicznej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, podkreślając, iż placówka będzie także zaangażowana w promowanie patriotyzmu oraz etosu żołnierskiego w społeczeństwie. – Obecnie jesteśmy na etapie powołania centrum i podległych mu ośrodków. Trwają prace koncepcyjne, a termin rozpoczęcia działalności zostanie podany niebawem – dodaje.
Dobra lokalizacja i baza
Dlaczego wybrano Siedlce? – Ze względu na dogodne położenie. Poza tym są tu duże możliwości infrastrukturalne do dowolnej modyfikacji i remontu. Nie trzeba zatem budować kompleksu od podstaw – zauważa M. Kołtunowska. – Istnieje także możliwość rozbudowy obiektów, np. w celu prowadzenia kursów specjalistycznych i treningów, w tym miasta kontenerowego umożliwiającego szkolenia taktyczne. W pobliżu znajdują się również strzelnica garnizonowa, oraz poligon lotniczy Jagodne. Dodatkowo kompleks Siedlce jest usytuowany w pobliżu osiedli mieszkaniowych i infrastruktury miejskiej, co ułatwi zakwaterowanie oraz korzystanie z wygód miasta, m.in. sklepów – wylicza zalety lokalizacji jednostki.
Dodatkowe etaty
Zdaniem ppłk. Michała Oździńskiego, komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach, utworzenie Centrum Szkolenia WOT w mieście to bardzo dobra wiadomość. – Oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale i rozwój regionu. Zyskają sklepy, piekarnie i inne instytucje, w których będą zaopatrywać się mundurowi. Poza tym wojsko to pewna praca i niezłe zarobki, a w centrum znajdą się etaty nie tylko dla żołnierzy, ale i cywilów – zwraca uwagę M. Oździński.
Zyska nie tylko miasto, ale cały kraj
Z utworzenia w Siedlcach Centrum Szkolenia WOT zadowolony jest prezydent miasta Wojciech Kudelski. – Zawsze podkreślałem potrzebę wzmocnienia obronności regionu. Ta nasza Polska wschodnia była jakby odkryta. Wprawdzie funkcjonują jednostki w Hrubieszowie czy Białymstoku, ale – jak to mówił bp Jan Mazur – „ nic twardego nie ma między Warszawą a Brześciem”. Utworzenie w naszym mieście wojsk obrony terytorialnej to krok ku lepszemu bezpieczeństwu nie tylko regionu, ale i kraju – zapewnia prezydent Siedlec, podkreślając, iż miasto ma bardzo dobre warunki do tego, by szkolić wojskowych specjalistów. – Zasłużyliśmy sobie, by być siedzibą takiej jednostki. W naszym regionie mieszka wielu młodych ludzi, którzy czują potrzebę przejścia takiego przeszkolenia. Poza tym jesteśmy największą jednostką samorządową od Warszawy do Brześcia i posiadamy znakomitą bazę infrastrukturalną: strzelnicę, pas taktyczny, budynki koszarowe, poza którymi można wykorzystać również wolne akademiki. W dodatku do Siedlec wszystkim jest blisko. Obecnie budujemy nowe drogi, które jeszcze lepiej skomunikują siedzibę jednostki z całym regionem – informuje W. Kudelski, zwracając uwagę, że mieszkańcy miasta z ponad 200-letnią wojskową tradycją są bardzo przychylnie nastawieni do mundurów.
MD