Miasto trzech kultur
Piątek poświęcony będzie tradycji i religii kultury żydowskiej. W należącym do włodawskiego muzeum zespole synagogalnym zaplanowano warsztaty tańca izraelskiego, spotkanie z filmem „Bruno Schulz” w reżyserii Adama Sikory, a także wernisaż wystawy rysunków Stanisława Ożoga. Organizator wydarzenia – Muzeum – Zespół Synagogalny – zaprasza również na koncerty muzyki klezmerskiej i Żydów sefardyjskich oraz wieczorne muzyczne powitanie Szabatu z zespołem Neoklez.
Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem prawosławia. Sobotni program koncentruje się wokół włodawskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP. W świątyni odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru Oktoich z Wrocławia i wernisaż wystawy fotografii otworkowej o. Sofroniusza z monasteru z Jabłecznej.
Niedzielę poświęcono tradycji katolickiej. W kościele pw. św. Ludwika odbędzie się festiwalowa katecheza muzyczna w wykonaniu Arki Noego. Wystąpi też Jasnogórski Chóru Chłopięco- Męski „Pueri Claromontani”.
Do tegorocznego motta Festiwalu III Kultur – „Tradycja i współczesność”- nawiązywać będzie realizowany w trakcie wydarzenia projekt pn. „Miasto z duszą”. Zaproszeni do udziału artyści uliczni, twórcy ludowi, grupy młodzieżowe i stowarzyszenia zaprezentują swoje prace w przestrzeni miejskiej. Na szlaku między trzema budynkami sakralnymi – cerkwią, kościołem i synagogą – odbędą się działania parateatralne, wystawy, pokazy, performance, instalacje artystyczne i iluminacje świetlne.
Część festiwalowych imprez odbywać się będzie również w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie oraz w Orchówku – przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Nieodłącznym elementem wydarzenia jest jarmark festiwalowy, z pokazem ginących zawodów.
JS