Taki święty daje siłę
Wszystko zaczęło się w 1947 r. od papieskiego wezwania Piusa XII, aby modlitwą zwyciężać zło. Najpierw powstała jedna grupa ściśle związana z o. Pio, a potem było ich coraz więcej. Kto może do nich należeć? Wszyscy, którzy za przykładem o. Pio chcą pogłębiać swoją wiarę i czynić dobro na rzecz innych.
Najdłużej działającą GMOP w diecezji siedleckiej jest wspólnota przy parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. W październiku będzie obchodziła 15-lecie istnienia. – Jestem w tej grupie od pierwszego spotkania. 19 stycznia 2003 r. z inicjatywy ówczesnego wikariusza ks. Sławomira Brodawki zorganizowano dzień o. Pio. Naszą parafię odwiedził wówczas o. Bogusław Piechuta, animator krajowy GMOP. Z pasją opowiadał o życiu i dziełach świętego z Pietrelciny. Wyświetlono też film o o. Pio. Pamiętam, że przyszło tak wiele osób, że niektórzy musieli stać na zewnątrz kaplicy – wspomina Krystyna Gomółka. – Postanowiliśmy, że taka modlitewna grupa musi powstać także w naszej parafii. Ówczesny proboszcz ks. Jan Kurek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wiernych. Niedługo później znajdująca się w dawnym wirydarzu kaplica otrzymała imię św. o. Pio. Dzisiaj stoi w niej piękna figura świętego kapucyna, są też jego relikwie oraz akt zatwierdzenia naszej grupy – mówi pani Krystyna.
Obecnie wspólnota liczy ok. 70 parafian. Głównie są to osoby starsze, w większości kobiety. – Z jednej strony trochę ubolewamy, że młodzi do nas nie przychodzą. Z drugiej – cieszy liczba stałych członków. Bo ważna jest jakość, a nie ilość – podkreśla K. Gomółka.
Duchowym opiekunem grupy jest ks. Robert Ponikowski. – Gromadzimy się każdego 23 dnia miesiąca. Spotkanie ma zawsze charakter modlitewno-formacyjny. Rozpoczyna się adoracją Najświętszego Sakramentu. Potem jest Msza św. w intencji członków. ...
Jolanta Krasnowska