Kultura
Źródło: MUZEUM DĄBROWA
Źródło: MUZEUM DĄBROWA

Kultura łowiecka ma się dobrze

Łowiectwo to nieodłączna część polskiej kultury - podkreślali organizatorzy wystawy „Łowiectwo siedleckie 1977-2017. 70-lecie Koła Łowieckiego „Las” w Siedlcach”, którą otwarto 15 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

Wernisaż zgromadził wielu gości - wśród których byli m.in. prezesi KŁ „Las” Piotr Przesmycki i KŁ „Knieja” Rajmund Pisarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, wiceprzewodniczący siedleckiej rady miasta Stefan Somla, dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Mirosława Płocka, prezes Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa - powitali dyrektor muzeum Andrzej Matuszewicz oraz prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak. Następnie gospodarze zaprosili do obejrzenia wystawy, na którą składają się trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tej tematyce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych kolekcjonerów trofeów myśliwskich i dzieł kultury łowieckiej, m.in. Igora Blocha, Marka Stańczykowskiego, A. Stępniaka, Andrzeja Ługowskiego, Jerzego Tarańskiego i rodziny Michalików. O wystawie opowiedział jej komisarz, wiceprezes ORŁ w Siedlcach, artysta i myśliwy Eugeniusz Ochnio. – Łowiectwo siedleckie opiera się na tradycjach i dorobku myśliwych polskich z przełomu XIX i XX w. Przysłowiowe „Laski, piaski i karaski szlacheckie to szlachcic podlaski” w rzeczywistości były prężnie działającymi majątkami ziemskimi znanych rodów dawnej magnaterii polskiej Zamojskich, Krasińskich, Radziwiłłów i tzw. szlachty zaściankowej, bardzo patriotycznie i dobrze wykształconej – podkreślał. – Właściciele dworów i dworków namiętnie polowali w swoich majątkach. Trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tematyce myśliwskiej zdobiły pałacowe i dworskie salony oraz reprezentacyjne sale. Wytworzył się specyficzny język myśliwski kultywowany do dziś. Pałace i dworki szlacheckie południowego Podlasia doskonale nadawały się do ekspozycji myśliwskich i przyrodniczych” – dodał. Teraz zbiory te możemy podziwiać w muzeum w Dąbrowie.

Następnie E. Ochnio przypomniał historię siedleckiego koła. Powstało ono w 1947 r. Założycielem byli dwaj pracownicy dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. – W latach 1948-1975 prowadziło bardzo aktywną działalność i na trwałe zapisało się w historii siedleckiego łowiectwa – zaznaczył. W swoim wystąpieniu zwrócił tez uwagę na wpływ łowiectwa w równowagę ekosytemu.

 

Odznaczenia i medale

Spotkanie stało się również do wręczenia odznaczeń. Anna Gocalińska, sygnalistka myśliwska, została uhonorowana brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Natomiast dyrektor muzeum A. Matuszewicz otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Łowiectwa.

 

Obalając mity

Na koniec głos zabrał A. Stępniak, prezes siedleckiej ORŁ. – Wokół łowiectwa narosło dużo niepotrzebnych mitów. Myśliwi pełnią funkcję hodowlaną, ochronną, a dopiero na końcu pozyskiwania zwierzyny i jej odpowiedniej selekcji – zapewnił. – Bycie myśliwym kształci wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość, wiarę we własne możliwości, etykę, kulturę i tradycję oraz poszanowanie przyrody. Myślistwo uczy również pokory i koncentracji – zwrócił uwagę.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia.

MD