881-003-110
Wspólnota podejmuje wiele działań związanych z niesieniem posługi AA - sygnalizuje Marek, wskazując m.in. na funkcję informacyjną. - Oprócz mityngów i kolportażu literatury odwiedzamy oddziały odwykowe, gdzie mówimy o sposobach wychodzenia z choroby - wyjaśnia. Uruchomieniu „telefonu zaufania” - lokalnego numeru kontaktowego AA: 881-003-110 przyświecała - co potwierdza mój rozmówca - chęć dotarcia z realną pomocą do jak największego grona osób.
– Dzwoniący mogą liczyć na kontakt z trzeźwiejącym alkoholikiem celem umówienia się na rozmowę albo doprowadzenia na pierwszy mityng; ewentualnie podpowiedź, gdzie w najbliższej okolicy odbywają się spotkania grup AA – dodaje z uwagą, iż konkretne wsparcie oferowane jest także rodzinom uzależnionych.
Nałóg rujnuje relacje
Rozmowę na temat fenomenu mityngów AA Marek rozpoczyna od sugestii, by sięgnąć do historii ruchu. Wspólnota powstała w 1935 r., kiedy to w Akron w Ohio (USA) spotkało się dwóch mężczyzn: Bill, makler giełdowy z Nowego Jorku, i Bob, chirurg z Akron. Obaj byli uznawani za alkoholików, próbowali różnych kuracji, wielokrotnie przebywali w szpitalach – bez skutku. Po odbyciu kilku rozmów, których tematem było „picie”, ze zdziwieniem stwierdzili, że pomagają im one zachować abstynencję. Odkryli, iż rozmowa z innymi alkoholikami pozwala im samym trwać w trzeźwości. Gdy grono niepijących – dzięki odkryciu Billa i Boba – poszerzyło się do kilkudziesięciu osób, postanowili spisać swoje przeżycia i wydać je w formie książki [„Anonimowi Alkoholicy” – podstawowa pozycja, której tytuł dał nazwę wspólnocie]. Obecnie AA istnieje w ponad 180 krajach na świecie. ...
AW