Krok ku przyszłości
Uroczystości obyły się przy zabytkowym budynku szkoły przy ul. Konarskiego. Wzięli w nich udział m.in.: minister energii Krzysztof Tchórzewski, senator Waldemar Kraska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, dyrektor I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego ks. Jacek Świątek, wicedyrektor wydziału nauczani kurii diecezjalnej ks. kan. dr Paweł Kindracki, radni miasta, nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci szkoły.
W przemówieniu dyrektor szkoły Jacek Jagiełło przywołał słowa S. Żółkiewskiego, który w jednym z listów do syna napisał: „Młode lata swe naukami poleruj, nie daj się nikomu w młodości twojej od tego odwodzić”. – To motto naszej szkoły, które my, wchodząc do niej, codziennie czytamy. Wpatrzeni w historię naszej szkoły wspominamy także absolwentów, nauczycieli, dyrektorów, osoby, które zapisały się w trwałej pamięci nas, wychowawców, mieszkańców miasta, a także kraju – podkreślił. – Dyrektorem tej szkoły był dziadek Marii Curie-Skłodowskiej, a jej ojciec zdawał tu maturę. To w tym budynku Leon Wyczółkowski spotkał się z Bolesławem Prusem. To w tym budynku Antoni Ponikowski pobierał nauki, by po wielu latach być ministrem i premierem rządu. Absolwenci tego liceum są patronami szkół – przypomniał J. Jagiełło, odwołując się do historii placówki.
Z kolei zwracając się do uczniów, którzy tego dnia złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, powiedział: – Po wypowiedzeniu słów przysięgi staniecie się strażnikami tej tradycji i historii. Spłynie na was brzemię odpowiedzialności za losy szkoły, bo przejmiecie po nas pałeczkę, swoistą sztafetę pokoleń, to wy będziecie wychowywać i kształcić.
Dyrektor „Żółkiewskiego” podkreślił wagę także drugiej części uroczystości – podpisania aktu erekcyjnego pod rozbudowę szkoły. – Nadeszła długo oczekiwana przez nas chwila. To był czas wytężonej pracy wielu służb – podkreślił J. Jagiełło, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili do realizacji projektu. – Ten remont jest bardzo potrzebny. Siedem lat pobytu na ul. Sokołowskiej to były wspaniałe, ale trudne lata – dodał dyrektor.
Premier matką chrzestną
Na konieczność rozbudowy szkoły wskazywał również wicewojewoda mazowiecki. – Aby uczniowie mogli lepiej kształtować swoje charaktery i dusze, potrzebna jest część materialna. Ta społeczność miała szczęście, bo – oprócz rodziców – wspomagali ją jeszcze chrzestni – zauważył S. Dąbrowski. – Rodzicami są wasi dyrektorzy, nauczyciele, a ojcami chrzestnymi minister Krzysztof Tchórzewski, który zabiegał o to, żeby środki się znalazły, by szkoła mogła mieć lepsze warunki do nauki, oraz prezydent miasta, który przekonywał radę, działaczy, absolwentów o tym, że jest taka konieczność. Matką chrzestną jest premier Beata Szydło, która bez wahania wyraziła zgodę, by wesprzeć inwestycję. Drugą matką chrzestną jest rada miasta, która tę decyzje zaakceptowała – wyliczał wicewojewoda.
Po podpisaniu akt erekcyjny został wmurowany w ścianę powstającego budynku, tzw. łącznika, który połączy zabytkowy gmach z wybudowaną w przyszłości salą gimnastyczną.
Pierwsza faza remontu
Budowa łącznika to pierwsza faza remontu szkoły. W kolejnej ma być odbudowana stara, zabytkowa część placówki. W powstającym budynku znajdą się: pomieszczenia administracji i obsługi szkoły, szatnie, biblioteka z czytelnią multimedialną, trzy duże sale lekcyjne, sala informatyczna, gabinet lekarski, sanitariaty oraz stacja transformatorowa. Termin zakończenia budowy wyznaczono na koniec listopada. Wykonawcą inwestycji jest firma Zeltech. Koszt przedsięwzięcia to ponad 5 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z rezerw rządowych, a pozostałą kwotę dokłada miasto z własnych środków.
Zabytkowy budynek „Żółkiewskiego” miasto chce wyremontować w przyszłym roku – warunkiem jest jednak uzyskanie dofinansowania z programów rewitalizacyjnych samorządu województwa mazowieckiego. Kolejnym etapem remontu – po uzyskaniu środków i remoncie głównego gmachu – będzie budowa nowej sali gimnastycznej.
Od siedmiu lat szkoła wynajmuje pomieszczenia od Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej przy ul. Sokołowskiej.
HAH