Region
Źródło: MD
Źródło: MD

Bezcenne wsparcie

Najgorsza jest niepełnosprawność serca - podkreślił prezydent Wojciech Kudelski podczas mazowieckich konsultacji dotyczących programu „Za Życiem”, który wspiera rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci. W jego ramach dostępne będą nowe rozwiązania i nowe formy wsparcia.

Organizatorem wydarzenia, na które złożyły się konferencja i warsztaty, było ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej i Caritas Polska. W spotkaniu, które odbyło się w środę 20 września, wzięli udział m.in.: sekretarz stanu w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, zastępca prezesa zarządy ds. finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Tomasz Maruszewski i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Konferencja dotyczyła zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem”. Podczas spotkań roboczych zaprezentowane zostały proponowane rozwiązania.

Uczestnicy i opiekunowie warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy rozmawiali o barierach, wyzwaniach i problemach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak podkreślili organizatorzy, chcą wiedzieć, jak nowe rozwiązania widzą sami zainteresowani.

 

Bezcenne wsparcie

Wiceminister K. Michałkiewicz wyjaśnił, iż celem konsultacji jest poznanie potrzeb, oczekiwań niepełnosprawnych po to, by poprawić ich funkcjonowanie. – Program „Za Życiem” zapowiedziała rok temu premier Beata Szydło. Byłem szefem zespołu pracującego nad tymi rozwiązaniami. W listopadzie 2016 r. uchwalono ustawę „Za Życiem”, która zajmowała się m.in. wsparciem kobiet w trudnej ciąży, gwarantując bez kolejek nieograniczony dostęp do świadczeń medycznych i wsparcie. W grudniu natomiast rząd podjął uchwałę wprowadzającą program „Za Życiem”. Został on również szybko napisany, bo czas w tych wypadkach jest bardzo ważny. Pierwszy pakiet został uchwalony w czerwcu. Zmiany weszły w życie 1 lipca. Obecnie pracujemy nad kolejnymi kwestiami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Jednocześnie chcemy o tych propozycjach rozmawiać ze środowiskiem osób niepełnosprawnych – powiedział K. Michałkiewicz. Następnie przybliżył zmiany, jakie rząd planuje wprowadzić do programu. Dotyczą one m.in. standaryzacji działalności warsztatów terapii zajęciowej oraz inicjatyw zwiększających kompetencje zawodowe niepełnosprawnych. Wprowadzone zostaną także: zatrudnienie wspomagane, mieszkania treningowe, czyli przygotowujące do samodzielnego życia, oraz mieszkania wspierane.

– Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że opiekunowie osób niepełnosprawnych często muszą rezygnować z pracy, poświęcając im często cały swój czas. Tymczasem sami często muszą wyjść do lekarza, położyć się na kilka dni do szpitala, odpocząć. Dlatego uważamy, że takie rodziny potrzebują placówek, którym na czas swojej hospitalizacji czy wyjazdu będą mogły powierzyć chorego – wyjaśnił wiceminister.

 

Stawiamy na samodzielność i efektywność

Poinformował również, iż – jak wynika z dotychczasowych konsultacji – osoby niepełnosprawne mają uwagi dotyczące funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej. – W założeniach miały być one miejscem czasowego pobytu, tymczasem stały się miejscem pobytu stałego. Dlatego chcemy, by instytucje zajmujące się rehabilitacją i aktywizacją osób niepełnosprawnych, zwłaszcza intelektualnie, zaczęły działać efektywniej. Chcemy większy nacisk położyć na aktywizację zawodową, by warsztaty nie tylko przygotowywały do samodzielności, ale też dawały szansę podjęcia samodzielnego życia np. w mieszkaniu chronionym czy na chronionym rynku pracy – zapewnił, dodając, iż w społeczeństwie wciąż jest szereg barier, które sprawiają, iż osoby niepełnosprawne pozostają w domach.

 

Chore dziecko to nie wstyd

Natomiast wicewojewoda S. Dąbrowski podkreślił, że ten program pozwala na to, by pierwszy raz w sposób kompleksowy zadbać o potrzeby osób z niepełnosprawnościami. – Przez wiele lat, szczególnie na wsiach, urodzenie takiego dziecka było uważane za wstyd. Rodzina odwracała się od matki. „Za Życiem” ma uświadomić, iż chorzy są równoprawnymi członkami społeczeństwa i trzeba dla nich stworzyć odpowiednie warunki – przekonywał wicewojewoda. Poruszył także kwestię zapewnienia pomocy rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym – od narodzin, poprzez edukację, rehabilitację, a także możliwość wejścia na rynek pracy. – Niepełnosprawność najbliższej osoby to szansa na nauczenie się tolerancji, miłości, czyli tego, z czego polskie domy słyną. Rząd chce w tym pomóc – zapewnił.

 

Niepokojące dane

– O dłuższego czasu obserwujemy małą absorpcję uczestników warsztatów terapii zajęciowej, jeśli chodzi o rynek pracy. W 2016 r. tylko niespełna 1,5% osób zostało zatrudnionych na rynku otwartym czy chronionym Te dane są niepokojące. Dlatego chcemy większą wagę przywiązywać do rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych – powiedział T. Maruszewski z PFRON.

 

Dobry przykład

Prezydent W. Kudelski zauważył, że to nie przypadek, iż konsultacje i konferencja odbywają się akurat w Siedlcach. – W naszym mieście są wszelkie warunki, by osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Mamy dwa dobrze wyposażone szpitale z oddziałami położniczymi, realizujemy programy rodzinne. Bardzo dobrze funkcjonuje poradnia psychologiczno-pedagogiczna, przedszkola i klasy integracyjne. Niedawno oddaliśmy do użytku nowoczesny ośrodek szkolno-wychowawczy z internatem, gdzie uczy się niepełnosprawna młodzież. Na jej potrzeby otwarty jest również Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Ponadto mamy Centrum Integracji Społecznej, Stowarzyszenie Kofoeda, dzięki którym niepełnosprawni mieszkańcy mogą znaleźć zatrudnienie – wyliczył W. Kudelski. – Siedlce są dobrym przykładem tego, jak można wspierać osoby niepełnosprawne – dodał, podkreślając, iż najgorsza jest niepełnosprawność serca.

 

Cel: kompleksowa opieka

Po zakończeniu części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które dotyczyły tematów: warsztat terapii zajęciowej – diagnoza i kierunki zmian, wsparcie dla osób z autyzmem, skoordynowana opieka medyczna nad kobietą w ciąży i wczesne wspomaganie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, rola asystenta rodziny.

Spotkanie z udziałem wiceministra odbyło się w ramach projektu „Konsultacje+” i było 12 konferencją w ramach ogólnopolskiego cyklu. Program „Za Życiem” ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Od zapewnienia dostępu wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Na realizację programu w latach 2017-2021 przeznaczono ponad 3 mln zł.

MD