Wezwani do głoszenia Chrystusa
Połączono je także ze spotkaniem Kół Przyjaciół Radia Maryja. Toruńska rozgłośnia i Telewizja Trwam transmitowały przebieg głównych punktów uroczystości. Wszystko zaczęło się od spotkania przedstawicieli kół z redemptorystą - o. Benedyktem. Potem było nabożeństwo różańcowe. Po modlitwie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawiły okolicznościową akademię na temat misji. Później wszystkich zgromadzonych przywitał proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Biernat. W swoim wystąpieniu opowiedział o historii wspólnoty parafialnej, która przygotowuje się do jubileuszu 100- lecia istnienia. Następnie zabrał głos o. Benedykt. Dzięki połączeniu telefonicznemu możliwa była rozmowa na żywo z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem.
Ojciec dyrektor pozdrowił wszystkich zgromadzonych na spotkaniu, zachęcał do dawania świadectwa o swojej wierze i prosił, by budzić żywą wiarę w młodzieży. Swoje przesłanie zakończył tradycyjnym: „Alleluja i do przodu!”.
Centralnym punktem wieczoru była Msza św., której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, wśród nich byli m.in.: sekretarz komisji ds. misji przy KEP o. Kazimierz Szymczycha, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. prałat Zbigniew Sobolewski i pochodzący z naszej diecezji ks. Andrzej Kubalski, który posługiwał w Czadzie.
W homilii ordynariusz mówił o zaangażowaniu Kościoła w Polsce w sprawę misji. Przypominał, że obecnie na wszystkich kontynentach świata posługuje łącznie 2032 polskich misjonarzy i misjonarek. Wśród nich jest 311 księży diecezjalnych, 972 księży zakonnych, 692 siostry i 57 osób świeckich. Posługują oni w 100 krajach, często w miejscach, w których zagrożone jest ich życie. O tym, że na misjach nie zawsze jest bezpiecznie przekonują nas bł. o. Michał Tomaszek i bł. o. Zbigniew Strzałkowski, którzy pracowali w Peru, zamordowana niedawno w Boliwii misjonarka świecka Helena Kmieć i zabity przed laty w RPA kleryk ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich Robert Gucwa.
Nasz wkład w misje
Bp Kazimierz Gurda wspominał także o zaangażowaniu naszej diecezji w misyjną działalność Kościoła.
-Aż 20 naszych kapłanów posługiwało albo dalej posługuje na misjach. 12 już powróciło, połowa z nich odeszła do Pana, pozostali pracują w diecezji. Obecnie na misjach mamy ośmiu naszych księży – pięciu w Boliwii i po jednym w Brazylii, Peru i Kazachstanie. Należy do nich doliczyć także dwie misjonarki świeckie. Nasi kapłani byli też zaangażowani w pracę misyjną w krajach byłego ZSRR. Posługiwało tam aż 25 księży, do dziś pracuje tam siedmiu z nich – trzech w Rosji, trzech na Ukrainie i jeden na Białorusi. Kolejny kapłan przygotowuje się do wyjazdu na misje w Centrum Misyjnym w Warszawie. Dziś dziękujemy Bogu za misjonarzy, ale pragnę też podziękowaćnaszym diecezjanom za znaczną pomoc materialną na rzecz misji. Dzięki niej misjonarze mogli wybudować lub wyremontować kościoły, kaplice i szkoły, wykopać studnie w Czadzie i zrealizować inne potrzebne projekty – mówił ordynariusz. Za wsparcie dziękował także kołom różańcowym, misyjnym kolędnikom i szkolnym kołom misyjnym. – Zaangażowanie misyjne naszej diecezji stanowi piękną kartę w jej 200-letniej historii – podsumowywał pasterz.
Na koniec zachęcał wszystkich obecnych do świadczenia o Jezusie w swoich środowiskach.
– Nawet my, którzy na misje nie wyjeżdżamy,powinniśmy żyć misyjnością Kościoła;mamy iść i głosić zbawienie w Chrystusie, iść i czynić nowych uczniów – apelował hierarcha.
AWAW