Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem
Następnie o 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego (ul. Armii Krajowej 5) opowie o swojej autobiografii zatytułowanej „Ja, pustelnik”. To porywająca historia życia i kariery Pustelnika – szczera opowieść o drodze na szczyty wszystkich ośmiotysięczników i o cenie, jaką przyszło za nie zapłacić. Wstęp wolny.
Piotr Pustelnik urodził się 12 lipca 1951 r. w Łodzi. Alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Od 2016 r. pełni funkcję Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Ma czterech synów, z których Adam i Paweł również wspinają się na wysokim poziomie.
Piotr Pustelnik zaczął wspinać się w 1975 r., najpierw w Tatrach, potem w Dolomitach i Alpach lodowcowych. Na swoje pierwsze wyprawy wysokogórskie wyjeżdżał w Himalaje Kaszmiru. W latach 1985-1986 wszedł w tych górach na kilka szczytów sześciotysięcznych, w tym na Pinnacle Peak (6945 m n.p.m.). W latach 1987-1988 uczestniczył w centralnych wyjazdach Polskiego Związku Alpinizmu w Pamir, podczas których wszedł m.in. na Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.). Tak zaczęła się jego droga ku Koronie Himalajów i Karakorum.
19 VII 1990 r. zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) 27 IV 2010 r. o godz. 13:45 czasu lokalnego. Tym samym Piotr Pustelnik stał się trzecim z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) i dwudziestym na świecie, który zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m.
Piotr Pustelnik jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum.
W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski. Do 2007 r. był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 r. został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W marcu 2011 r. dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.
W 2017 r. ukazała się jego autobiografia pt. „Ja, pustelnik”, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.
Na 22. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, Radzyński Ośrodek Kultury oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Sponsorami wydarzenia są: firma dr Gerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad wydarzeniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”. Więcej o spotkaniu można przeczytać na www.facebook.com/radzyn.spotkania
Robert Mazurek