Prezent na dziesięciolecie
Projekt jest kosztowny, ale przede wszystkim bardzo potrzebny. Stowarzyszenie powstało dziesięć lat temu. Jego założycielką jest Anna Chwałek, mama autystycznego Jakuba. Wspólny Świat udziela kompleksowej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom. Prowadzi własny ośrodek terapii, przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. W placówce przy ul. Pokoju można uzyskać także specjalistyczną diagnozę. Stowarzyszenie edukuje i propaguje wiedzę o autyzmie, m.in. poprzez organizowanie zajęć pokazujących sposób odczuwania świata przez osoby z tym schorzeniem. Lokale zajmowane przez Wspólny Świat nie są już w stanie pomieścić chętnych.
Jakiś czas temu władze stowarzyszenia podjęły decyzję o budowie Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Powstanie ono przy ul. Powstańców – na działce przekazanej przez miasto. W przyszłości mają tam stanąć cztery budynki. W jednym będzie ośrodek terapii i diagnostyki, w drugim szkoła podstawowa, w trzecim szkoła przysposabiająca, a w ostatnim tzw. mieszkania treningowe i dom pobytu dla dorosłych osób z autyzmem.
W listopadzie stowarzyszanie otrzymało wiadomość o przyznaniu 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Pieniądze pomogą w zbudowaniu parteru. Będzie się tam mieścił ośrodek terapii i diagnostyki. Budowa piętra z przeznaczeniem na przedszkole ma kosztować 4 mln zł. Posiadamy promesę zabezpieczającą część wkładu własnego. Obecnie skupiamy się na tym, by pozyskać resztę potrzebnych środków. Liczymy na wsparcie z ROPS i pomoc darczyńców. Już dziś prosimy o przekazanie nam 1% z rozliczeń podatkowych – mówi A. Chwałek, prezes stowarzyszenia.
Jesteśmy pionierami
Budową centrum zajmie się bialska firma. Robotnicy już wkroczyli na plac i prowadzą prace rozbiórkowe istniejących tam obiektów. Nowy budynek ma być gotowy w listopadzie 2018 r.
Prezes Chwałek nie ukrywa radości z faktu rozpoczęcia inwestycji. To piękny prezent na dziesiąte urodziny stowarzyszenia. – Nawet nie wiem, kiedy to wszystko tak się rozrosło. To, co robimy, jest efektem odpowiedzi na potrzeby społeczne, na powiększający się problem autyzmu. Przychodzi do nas coraz więcej dzieci. Nikomu nie odmawiamy pomocy, więc nic dziwnego, że się rośniemy jako organizacja. Nasze dzieci dorastają i to wymusza nas na tworzenie nowych form wsparcia, np. w postaci szkół. Obecnie przygotowujemy się do otwarcia szkoły przysposabiającej do pracy – podkreśla A. Chwałek. Prowadzona przez stowarzyszenie placówka jest jedynym w województwie lubelskim tak kompleksowym miejscem pomocy dla autystyków i ich rodzin. – System wsparcia dopiero się kształtuje, więc wciąż jesteśmy pionierami. Mam poczucie, że pomagam nie tylko swojemu dziecku, ale i innym rodzicom. Obchodząc jubileusz, chcemy podziękować za lata wsparcia wszystkim darczyńcom i sympatykom stowarzyszenia. Dziękujemy za darowizny, dobre słowo i pomoc merytoryczną. Taki rozwój organizacji byłby niemożliwy bez ludzi, którzy nam sprzyjają – zapewnia pani Anna.
AWAW