Wspólna modlitwa ma moc
Dobrze, aby dzieci widziały modlących się rodziców albo żeby uczestniczyły raz w tygodniu z rodzicami we wspólnej modlitwie. Dobrym dniem na to jest niedziela, czas, który w zamyśle ma być dniem Pańskim, czyli czasem poświęconym Bogu. Wtedy można ustalić, że wieczorem klękamy wspólnie do modlitwy. To nie musi być przed snem, bo każdy może iść spać o różnej porze, ale należy wybrać sobie moment w ciągu dnia, który można przeznaczyć na modlitwę. Jak zachęcać? Podam przykład: do kościoła przyszła kobieta z kilkuletnim dzieckiem. Uklękła. Dzieciak się kręcił, przyglądał mamie, po czym sam ukląkł i zaczął się patrzeć w stronę tabernakulum. Jeżeli dziecko widzi, że rodzice się modlą, to zacznie ich naśladować. Dla mnie bardzo mocnym doświadczeniem z dzieciństwa był widok mojego taty, który klękał do modlitwy. Był człowiekiem bardzo silnego charakteru, o silnej osobowości, zdecydowanym - nie lubił, kiedy wchodziło mu się w drogę albo miało inne zdanie. Ten moment, kiedy widziałam ojca, który klękał do modlitwy, to był szok w pozytywnym sensie - mój tato, który jest najsilniejszym znanym mi człowiekiem, przed kimś klęka.
Dlaczego tak ważne jest, aby rodziny modliły się wspólnie?
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na temat tego, co wpływa na większą spójność i trwałość związku. Okazało się, że najrzadziej rozpadają się te rodziny, w których codziennie lub regularnie, np. raz w tygodniu, praktykowana jest wspólna modlitwa. To już pokazuje, jak istotną rolę odgrywa fakt, że rodzina razem się modli. To także forma ewangelizacji – w ten sposób rodzice przekazują wiarę swoim dzieciom, pokazują, że Bóg jest Tym, który jest najważniejszy. Myślę, że to też jest doświadczenie tego, na ile blisko potrafimy być, ponieważ modlitwa jest czymś bardzo indywidualnym, osobistym. Jeżeli jesteśmy w stanie pomodlić się z kimś w wąskim, kameralnym gronie, to pokazuje, na ile dana więź w rodzinie jest mocna.
Modlitwa jest czymś bardzo intymnym, czym bardzo trudno się podzielić. Jak pokonać tę barierę wstydu?
Nie ma złotego środka. Po prostu trzeba zacząć się wspólnie modlić. To jest trudne, możemy czuć się dziwnie. Dlatego najlepiej, kiedy wspólną modlitwę zaczyna się praktykować już od początku małżeństwa, życia rodzinnego, bo wtedy w naturalny sposób wchodzi nam to w krew. ...
Kinga Ochnio