Rozmaitości
Dieta na pamięć i koncentrację

Dieta na pamięć i koncentrację

Z każdym rokiem można zaobserwować wzrastające zainteresowanie zdrowym trybem życia, w tym racjonalnym odżywianiem. Niewiele osób jednak zastanawia się, jak nasze pożywienie może wpływać na koncentrację i pamięć.

Bez odpowiedniego „paliwa” nasze neurony wolniej przewodzą impulsy nerwowe, spada szybkość uczenia się i zapamiętywania. Co warto więc zastosować w swojej diecie i o czym stale pamiętać? Zanim zaczniemy szukać niecodziennych wspomagaczy koncentracji i pamięci, warto zacząć od podstawowego składnika, w jaki powinniśmy zaopatrzyć nasz mózg - jest ni, woda. Potrzebna jest do wszystkich reakcji zachodzących w organizmie. W licznych badaniach wskazuje się, że nawet niewielkie odwodnienie w okolicach 1-2% może pogarszać zdolności poznawcze, wzmagając odczucie zmęczenia i zaburzając koncentrację.

Warto wyrobić w sobie nawyk picia wody regularnie między posiłkami, a nie dopiero w momencie, kiedy mamy odczucie pragnienia. Uzupełnianie diety kwasami tłuszczowymi omega-3 może mieć istotny wpływ na poprawę funkcji poznawczych u ludzi, a także przyczyniać się do zmniejszenie nasilenia objawów związanych z demencją, chorobą Alzheimera czy depresją. Cennych kwasów omega-3 należy szukać w tłustych rybach, takich jak śledź, halibut, makrela, łosoś, w migdałach i orzechach – szczególnie włoskich, siemieniu lnianym, awokado oraz w olejach – rzepakowym oraz lnianym.

Istotnym składnikiem jest również lecytyna. Stanowi niezwykle cenne źródło choliny – niezbędnego substratu do syntezy acetylocholiny będącej przekaźnikiem impulsów nerwowych, który decyduje o prawidłowym przebiegu procesów uczenia się oraz koncentracji. Niedobory lecytyny mogą powodować obniżenie sprawności pracy umysłowej, dlatego szczególnie przy występującej konieczności wzmożonej i długotrwałej koncentracji warto wzbogacić swoją dietę w żółtka jaj, soję lub orzechy włoskie.

Guarana jest rośliną znaną z właściwości pobudzających. Skutecznie znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne, a także zwiększa zdolność koncentracji i przyspiesza zapamiętywanie. Taki wpływ na organizm ma zawarta w guaranie kofeina, której ilość jest kilkakrotnie większa niż w ziarnach kawowca. Dodatkowym atutem ekstraktu z pestek guarany jest posiadanie właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwbakteryjnych. Zgodnie z pojawiającymi się doniesieniami, zwiększone spożycie flawonoidów w diecie może być korzystne dla uwagi, pamięci oraz szybkości przetwarzania psychoruchowego w populacji ogólnej. Wyroby kakaowe i czekoladowe z wysoką zawartością kakao są uznawane za bogate źródło flawonoidów. Warto więc włączyć do swojej diety kakao oraz czekoladę z wysoką zawartością kakao, pamiętając oczywiście o umiarze. Okazuje się, że zmiana zawartości kalorii w diecie jest potencjalnym środkiem, za pomocą którego można oddziaływać na zdolności poznawcze. Umiarkowane ograniczenie kalorii i dostosowanie do indywidualnych potrzeb może chronić mózg poprzez zmniejszenie oksydacyjnego uszkodzenia białek komórkowych, lipidów i kwasów nukleinowych.

Warto na co dzień zadbać o prawidłowe źródło energii dla naszego mózgu wraz z niezbędnymi dla niego składnikami, które wspierają dobrą kondycję i pamięć.

mgr inż. Milena Wasilewska – dietetyk kliniczny