Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pod opieką apostołów Bożego Miłosierdzia

1 kwietnia w parafii pw. Bożego Ciała w Siedlcach zostały poświęcone mozaiki przedstawiające św. s. Faustynę i bł. ks. Michała Sopoćkę. Zostały one ułożone z tysięcy tesser i stanowią kolejny element wystroju, jaki pojawił się w świątyni wciągu ostatniego roku.

Kult Bożego Miłosierdzia jest w parafii szczególnie żywy. W każdy piątek, o 15.00, wierni gromadzą się na Godzinie Miłosierdzia. Wyjątkowo celebrowane i przeżywane jest też Święto Bożego Miłosierdzia, podczas którego istnieje możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II, a także bł. M. Sopoćki. Dlatego po zainstalowaniu na 30-lecie parafii relikwii i mozaik św. Rity i św. o. Pio proboszcz ks. kan. Stanisław Wojteczuk uznał, iż sekretarka i apostoł Bożego Miłosierdzia również zasługują na szczególne podkreślenie. Prace nad mozaikami trwały około miesiąca. Ich wykonawcą jest Pracownia Architektury Przestrzeni Sakralnej, Witraży i Mozaiki Ars Antiqua z Konika Nowego, której właścicielem jest Janusz Sobczyk.

– Przestrzeń sakralna, która jest wyłącznym polem działalności naszej pracowni, zawsze traktowana jest całościowo i indywidualnie. Dlatego wszystkie elementy, jakie składają się na kompletnie wyposażone wnętrze sakralne, zawsze wykazują projektową jedność. Pracownia nigdy nie działa szablonowo. Każda architektura ma swój charakter, dlatego staramy się, aby i wnętrze miało indywidualną, niepowtarzalną atmosferę. Staramy się, aby wnętrza świątyń, w których przychodzi nam pracować, przepełnione były sacrum, odczuciem szczególnej bliskości z Bogiem: „Zdejmij sandały bo ziemia, na której stoisz, jest święta” – tłumaczą właściciele pracowni.

Mozaika w kościele pw. Bożego Ciała została ułożona z tysięcy tesser, czyli malutkich kostek wykonanych z kolorowego szkła sprowadzonego z Włoch. – Mozolna i wymagająca olbrzymiej cierpliwości praca przynosi efekty, które trudno porównać z jakąkolwiek inną techniką ścienną. Najstarsze weneckie manufaktury, gdzie się zaopatrujemy, wytwarzają materiał, tzw. smaltę, w kilku tysiącach kolorów. Dlatego w tej technice możliwy jest do odtworzenia każdy projekt. O trwałości tej techniki świadczą stworzone przed wiekami mozaiki Wenecji, Rawenny czy Rzymu – podkreślają architekci z firmy Ars Antiqua.

 

Szukajcie tego, co w górze

Poświęcenie mozaik miało miejsce w Wielkanoc, podczas Mszy św. rezurekcyjnej. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk, który przypomniał, iż zmartwychwstanie Jezusa nie jest tylko zdarzeniem historycznym, czyli należącym do przeszłości. – To zdarzenie zbawcze, wciąż żywe i aktualne. Św. Piotr mówi: „A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co On zdziałał”. Chcielibyśmy powiedzieć, że my również jesteśmy świadkami żywego Chrystusa, Jego mocy. Jesteśmy wdzięczni, że św. Piotr przed 2 tys. lat przyniósł dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa do Rzymu, do Europy. Dzięki temu przez kolejne stulecia wiara chrześcijańska zakorzeniała się na naszym kontynencie – podkreślił biskup, dodając, iż przy europejskich chrzcielnicach rodziło się wiele pokoleń gorliwych wyznawców Chrystusa; że przez tę ziemię po cichu i pracowicie przeszło wielu świętych. – Wielu męczenników oddało też życie bez lęku, ale z przekonaniem, że nie należy bać się tych, którzy zabijają ciało, bo duszy zabić nie mogą. A dusze sprawiedliwych są przecież w ręku Boga. Taka była wiara wielu pokoleń. Taka też jest wiara wielu ludzi naszego pokolenia. Mimo to bezbożne ideologie wciąż zbierają obfite żniwo. Każdy zamknięty i pusty kościół jest dla Europy wielkim wyrzutem sumienia – stwierdził bp Sawczuk. W dalszej części nawiązał do słów św. Pawła: „Jeśli więc razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze”. – Tymczasem wielu wystarcza to, co na ziemi. Materializm i wygoda stały się nową religią. Wprawdzie nasza ojczyzna na tle krajów zachodnich prezentuje się jeszcze nie najgorzej. Ale 1050 rocznica chrztu Polski i jubileusz 200-lecia naszej diecezji powinny skłaniać do nowego spojrzenia na naszą więź z Chrystusem, do odkrywania na nowo mocy Jego łaski i piękna ewangelicznego przesłania, że On żyje, działa, kocha i zbawia – zaznaczył biskup.

 

Dążyć do doskonałości

Na zakończenie Mszy św. bp Sawczuk dokonał poświęcenia mozaik. – Niech ci, którzy będą zanosili modlitwy przez wstawiennictwo św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki, dążą do doskonałości, niech słowem i życiem głoszą Ewangelię, niech będą apostołami Miłosierdzia we współczesnym świecie – powiedział biskup.

Ks. kan. S. Wojteczuk podziękował bp. P. Sawczukowi za przewodniczenie Eucharystii, wygłoszone słowo Boże i poświęcenie mozaik.

– Gratuluję kolejnego kroku w upiększaniu świątyni. Wszyscy wiemy, że w tym kościele jest jeszcze trzeci apostoł Bożego Miłosierdzia – św. Jan Paweł II – przypomniał biskup. – Niech ta świątynia, która w tak piękny sposób odwzorowuje będące przedmiotem naszych tęsknot Niebieskie Jeruzalem, mobilizuje nas do oczyszczania z tego, co ziemskie i grzeszne – zaapelował na koniec biskup.

MD