Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Polska to bardzo dziwny kraj

Kilka dni temu prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną, na mocy której miały zostać odebrane stopnie wojskowe m.in. generałom Jaruzelskiemu i Kiszczakowi. Wskazał na kilka dość istotnych niejasności prawnych, które - pomimo klarowności intencji ustawodawcy i niewątpliwej słuszności inicjatywy posłów prawicy - mogłyby uczynić ją wadliwą prawnie.

Prezydent wskazał na kwestie natury moralnej wprowadzenia ustawy: czy można karać osoby, które już nie żyją? Nieżyjący nie mają też możliwości odwołania się od decyzji. Rzecz jasna, rozpętała się burza komentarzy, krytyki i pochwał, płynących zarówno od lewicy, jak i z prawicy sceny politycznej. W chwili, gdy czytacie Państwo ten tekst, zapewne dyskusja trwa nadal. Prawda jest taka, że Polaków w małym stopniu ona obchodzi. Dotyczy symboli, spraw dalekich od codziennych egzystencjalnych dylematów. Może dlatego tak jest, że przez minione dziesięciolecia w jakiś tragiczny sposób zostało w nas zachwiane, zdeformowane poczucie sprawiedliwości społecznej?

Najpierw była „gruba kreska”, potem wyprzedawanie majątku narodowego (ciężką pracą, kosztem wielu wyrzeczeń pomnażanego przez pokolenia rodaków) za bezcen – w skali, która dziś dopiero ujawniana, jeży włosy na głowie! Po nich przyszły przekręty na setki miliardów złotych i potwierdzone faktami przekonanie, iż za kilka niedopłaconych złotych składki na ZUS czy podatku urząd na „zwykłego” Polaka nałoży gigantyczny domiar, ale już ktoś „niezwykły”, kto obraca milionami i „przekręca” Skarb Państwa na niebotyczną skalę, pozostanie bezkarny. Bo zna luki w prawie i dysponuje sztabem sprytnych prawników. Nakłada się mandat na babcię sprzedającą „nielegalnie” natkę pietruszki przy ulicy, ale zarazem cwaniak z koneksjami i znajomościami może robić przewałki na grubą kasę. Takie są realia.

Polacy przyzwyczaili się do widoku czerwonych dygnitarzy, którzy przesiedli się ze służbowych wołg do mercedesów, przestali mówić o socjalistycznym raju, sprawiedliwym podziale dóbr i zaczęli „nadrabiać” zaległości, uwłaszczając się na potęgę. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł