Region
Źródło: HAH
Źródło: HAH

Rusza remont Żółkiewskiego

Zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach doczeka się remontu. Umowę na rewitalizację gmachu pomiędzy miastem a wykonawcą - konsorcjum siedleckich firm z liderem spółką MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł, a prace mają zakończyć się 1 lipca 2019 r.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego miasta - przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski. - Popularny w Siedlcach „Żółkiewski” w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. W czasach PRL szkoła była szczególnie nękana. W latach 60 została zlikwidowana i zniknęła na 30 lat, a w budynku funkcjonowało technikum gastronomiczne - przypomniał prezydent. Wybudowany według projektu Antonio Corazziego gmach zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. Niestety, czas robił swoje, a nieremontowany obiekt niszczał. Kilka lat temu w związku ze złym stanem technicznym budynku zagrażającym bezpieczeństwu podjęto decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej i przeniesieniu tam szkoły.

– W tym czasie poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem dokumentację techniczną rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie pierwszego i drugiego etapu tej inwestycji – podkreślił W. Kudelski. W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji budynku IV LO do zabytkowego gmachu dobudowano łącznik (połączy zabytkowy budynek oraz planowaną halę sportową). Już od września będzie tam odbywała się część zajęć.

 

Doświadczeni wykonawcy

– Zawsze wierzyłem, że zaistnieją warunki, aby tę szkołę wyremontować, ale czekaliśmy na fundusze zewnętrzne, które pozwoliłyby przystąpić do prac. W tym roku pojawiły się pieniądze na dalszy remont – podkreślił włodarz miasta. – Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego, aby ta inwestycja mogła zostać rozpoczęta. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego. Chciałbym podziękować także zarządowi województwa mazowieckiego, że wsparł realizację projektu środkami unijnymi – zaznaczył W. Kudelski. Ostatecznie inwestycja będzie zrealizowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację, z dodatkowym wkładem mazowieckiego konserwatora zabytków. – Cieszy, że remontu podjęły się siedleckie firmy, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych – zwrócił uwagę prezydent.

 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wewnętrznego wykończenia ścian, a także malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Wystrój strefy wejścia do obiektu będzie nawiązywał do jego historii. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy zostanie dostosowany do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych zagospodarowany zostanie terem wokół szkoły. Powstaną trawniki, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu. Posadzone zostaną także drzewa.

– To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta – przyznał Krzysztof Wasilewski, prezes firmy MAL-POL. – Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury – dodał.

 

Powrót w przyszłym roku

Decyzja o przystąpieniu do rewitalizacji zabytkowego budynku cieszy uczniów i grono pedagogiczne, a szczególnie zabiegające od lat o realizację inwestycji stowarzyszenie „Żółkiewszczacy”. – Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Najstarsza szkoła w mieście doczekała się remontu – przyznał Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO.

Od nowego roku szkolnego młodzież rozpocznie naukę w łączniku, gdzie znajdą się sale: informatyczna, matematyczna, do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownie językowe. – Tak ułożymy plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku – poinformował J. Jagiełło. Do macierzystego budynku przy ul. Konarskiego uczniowie wrócą 1 września 2019 r.

Kolejnym etapem rewitalizacji IV LO – po remoncie głównego gmachu – będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

HAH