Kultura
Źródło: CKiS
Źródło: CKiS

Talenty na scenie

Konkurs tańca, warsztaty prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Artystycznego Codarts z Holandii oraz spektakle taneczne - to przedsięwzięcia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego i Jazzowego, który rozpoczął się 19 kwietnia w Siedlcach.

To już piąta edycja wspólnego projektu Teatru Tańca Caro i Uniwersytetu Artystycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Współpraca Codarts i Teatru Tańca Caro umożliwia utalentowanej młodzieży zdobycie wiedzy z zakresu tańca współczesnego i baletu, jak również stwarza doskonałą szansę rozwoju osobowego oraz weryfikacji talentu w szerokim, międzynarodowym gronie. - To inicjatywa mająca na celu promowanie tańca jako formy intelektualno-fizycznego rozwoju młodych ludzi - podkreśliła podczas konferencji prasowej Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor CKiS.

– Festiwal ma za zadanie promować lokalnych artystów wśród gości zagranicznych, sprzyjać powstawaniu przyjaźni międzynarodowych między młodymi wykonawcami i odbiorcami sztuki, jaką jest taniec teatralny i sceniczny – dodała wicedyrektor CKiS.

Uniwersytet Codarts w Rotterdamie przygotowuje do zawodu tancerza, uwzględniając wszystkie aspekty i kanony obowiązujące we współczesnym świecie. Wielu absolwentów Codarts, w tym tancerzy Teatru Tańca Caro, pracuje aktualnie z najlepszymi choreografami w dziedzinie tańca. Współpraca Sceny Teatralnej Miasta Siedlce z rotterdamskim uniwersytetem została podjęta dzięki inicjatywie I. M. Orzełowskiej, która przed kilkoma laty zaprosiła na warsztaty studentów i profesorów Codarts do Siedlec. Absolwentami uczelni są m.in.: Izabela Orzełowska, Jakub Mędrzycki i Sebastian Piotrowicz. – Zapraszamy wszystkich tych, którzy kochają taniec, chcą sprawdzić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych wykładowców, a także poczuć przedsmak tego, co uniwersytet ma do zaoferowania – zachęcała wicedyrektor CKiS.

 

Pokazy finalistów oraz spektakle

Każdy dzień festiwalowy będzie się rozpoczynał najpierw hymnem Unii Europejskiej, a potem Mazurkiem Dąbrowskiego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Wykładowcy Codarts poprowadzą nieodpłatnie warsztaty tańca współczesnego dla tancerzy CKiS i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dla dzieci i młodzieży średnio zaawansowanej.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce spektaklu „Talent on the move” w wykonaniu zawodowej grupy studentów trzeciego roku Codarts. Przedstawienie odbędzie w sobotę 21 kwietnia, o 20.00. – 21 studentów ośmiu narodowości przyjedzie do Polski tylko na ten jeden koncert. Jeśli polubią i pokochają Siedlce, będą o nich mówić w swoich krajach. Dotychczasowe cztery roczniki studentów Codarts, które wystąpiły w naszym mieście, były zachwycone miastem. U nas dzieją się rzeczy na poziomie europejskim – podkreśliła I. M. Orzełowska.

Spektakl zostanie poprzedzony pokazem finalistów festiwalu tańca, który rozpocznie się o 18.00. Jedną z jurorek przesłuchań będzie tancerka Anna Głogowska, znana z telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami”. Godzinę później, o 19.00, zostaną zaprezentowane fragmenty spektaklu „The Room”, do którego choreografię ułożyli Eliza Kindziuk, absolwentka szkoły w austriackim Linz, i Sebastian Piotrowicz. Oprócz nich zatańczą: Izabela Orzełowska, Ilona Gumowska i Łukasz Czapski. – Całość spektaklu odbywa się w domu rodzinnym. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: czym jest dom i rodzina, jak wyglądają relacje między domownikami? Nasze codzienne, proste, powtarzalne ruchy i czynności będą zaprezentowane w wykwintnej formie tańca – zdradziła E. Kindziuk. Premiera spektaklu w całości odbędzie się 12 maja.

 

Pod europejskim patronatem

Wicedyrektor CKiS przyznała również, że ma nadzieję, iż projekty proponowane przez Teatr Tańca Caro będą coraz lepiej postrzegane w Polsce. – Mamy dobre rezultaty w pozyskiwaniu funduszy z resortu kultury i sztuki oraz Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki czemu nie nadwyrężamy kieszeni podatników – podkreśliła I. M. Orzełowska.

Festiwal został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. – Informacja o naszym evencie pojawi się w Parlamencie Europejskim oraz mediach i wydawnictwach związanymi z pracami PE. To świetna promocja Siedlec – zwróciła uwagę wicedyrektor CKiS.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

HAH