Wolontariusze – ludzie otwarci i radośni
Były słowa o powstaniu organizacji, historii i zrealizowanych działaniach. Nie zabrakło podziękowań i dyplomów uznania. - Żyzną ziemią okazała się ziemia włodawska. W niej zostało zasiane ziarno wolontariatu - stwierdziła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. - Misją stowarzyszenia jest promocja idei wolontariatu i działań wolontarystycznych, a także wspieranie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób poprzez świadczenie im pomocy - podkreśliła prezes stowarzyszenia.
– Kiedy w lutym 2007 r. kilka osób z Włodawy włączyło się w projekt realizowany przez lubelskie Centrum Wolontariatu, to jak w inkubatorze, krok po kroku, zdobywaliśmy arkana sztuki niezbędne do tworzenia stowarzyszenia oraz centrum wolontariatu. Tak zaczęła się nasza przygoda – mówiła o początkach stowarzyszenia K. Kończal podczas gali jubileuszowej, która odbyła się 16 kwietnia.
Obecnie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, włącza się w akcje ogólnopolskie, m.in. „Szlachetną paczkę”. Prowadzi lokalną akcję „Złotówka na Gwiazdkę”. Działa nie tylko wolontariat akcyjny; rozwija się także wolontariat szkolny, nauczycielski, hospicyjny.
W każdej szkole działają koła, które mają pokazać młodym ludziom wolontariat jako jeden ze sposobów na życie, na propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym oraz kształtowanie szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.
Włodawscy wolontariusze współpracują z lokalnymi organizacjami i instytucjami, np. ze Stowarzyszeniem Renovabis, pomagając przy sprzątaniu nagrobków oraz kweście na rzecz odnowy zniszczonych, zabytkowych grobów. Młodzież z wielu szkół powiatu włącza się w kwestę, zbierając pieniądze na rozbudowę włodawskiego hospicjum. Wolontariusze ze szkolnych kół wykonują prace społeczne także w miejscach swojego zamieszkania, m.in. w gminnych ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach czy parafiach. Od lat funkcjonuje wolontariat nauczycielski. Nauczyciele wolontariusze zapraszają uczniów, którzy mają problemy z nauką; wystarczy wykonać telefon do koordynatorki, która zatroszczy się o dogodne godziny dla nauczyciela i ucznia.
Porady prawne i psychologiczne
K. Kończal do działań zrealizowanych przez SCW zalicza m.in. osiem lat funkcjonowania Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. – Centrum postawiło sobie za cel wzmocnienie potencjału 20 organizacji pozarządowych z terenu powiatu włodawskiego. – Cel ten realizujemy poprzez prowadzenie szkoleń czy wizyt studyjnych. Efektem jednej z takich wizyt była inicjatywa powołania przed kilkoma laty we Włodawie spółdzielni socjalnej. Powstała też druga – podkreśliła prezes. – Proponujemy również doradztwo prawne, księgowe, pomoc psychologa oraz porady mediacyjne. Organizacje pozarządowe mogą się do nas zgłaszać i otrzymają wskazaną pomoc doradczą bezpłatnie. Ponadto udostępniamy organizacjom pozarządowym lokal oraz sprzęt komputerowy – uzupełniła K. Kończal.
Inne działania będące w trakcie realizacji to tworzenie sieci współpracy z organizacjami Polesia Zachodniego, przygotowanie spotkań kobiet z powiatu. – Nasi wolontariusze to ludzie z pasją, otwarci i radośni, na których zawsze można liczyć – podsumowała prezes.
Joanna Szubstarska