Blask przywrócony
Umowa pomiędzy parafią a samorządem województwa mazowieckiego podpisana została w kwietniu ubiegłego roku. W jej ramach, w ciągu niespełna roku, wykonano remont więźby dachowej kościoła, pokrycie dachu, nowe parapety i gzymsy, instalację odgromową, elewację i ocieplenie strychu. Odnowiono ołtarze i organy, przebudowano prezbiterium, powstał nowy ołtarz, chrzcielnica, ambonka oraz ogrzewanie kościoła. Kapitalny remont przeszła organistówka, w której powstało parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej. Wykonano również wiele innych prac, jakie nie wchodziły w zakres projektu, ale były niezbędne, by świątyni przywrócić pełny blask.
– To miejsce, gdzie pozostaną pamiątki po osobach przynależących do tej wspólnoty parafialnej i staną się świadectwem dla młodych ludzi, którzy będą poznawali historię swojej parafii, miejsca w którym wyrośli – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas poświęcenia muzeum. Po zwiedzeniu obiektu pasterz diecezji siedleckiej przewodniczył Eucharystii, którą współkoncelebrowali księża pochodzący z parafii Korytnica. W homilii bp. Gurda zauważył, że uroczystość poświęcenia muzeum, nowego ołtarza i ambony ma wyjątkowy wymiar, ponieważ odbywa się w roku obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w święto Matki Kościoła. – Wszystkie te prace i związany z nimi trud oddajemy dzisiaj Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi Matki Kościoła. Zapewne nikt nie pamięta już wysiłku, jaki trzeba było podjąć, by to dzieło zrealizować. Ważny jest rezultat waszego wspólnego zaangażowania, a jest on widoczny i piękny. I na pewno sprawi, że wszyscy, którzy będą przychodzić do kościoła, będą czuli się tutaj dobrze i znajdą klimat do modlitwy – podkreślił kapłan.
Determinacja, odwaga i środki
W imieniu wspólnoty parafialnej Piotr Osmólski podziękował biskupowi za obecność, przewodniczenie Eucharystii oraz poświęcenie muzeum i ołtarza. Dziękował też proboszczowi parafii ks. Zbigniewowi Grzymale za odwagę i determinację w dążeniu do celu, jakim było wykonania tak dużego zakresu prac. Wyrazy wdzięczności skierował również do wicemarszałek województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej. – Gratuluję wszystkim, bo przecież świątynia jest dla ludzi, którzy tu przychodzą, by szukać Boga, ciepła i modlitwy – odpowiedziała J. E. Orzełowska. – Oprócz wspólnoty potrzebne są środki pieniężne, a gdy jest to wszystko razem, to można przenosić góry. I tak właśnie tu się stało – mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.
Miejsce szczególne
Na tak ważną uroczystość przyjechało sześciu z siedmiu księży pochodzących z parafii Korytnica Łaskarzewska, a jeden z nich – ks. kan. Henryk Prządka – powiedział: „niech ta świątynia nasza piękna będzie zawsze pełna wiernych modlących się za ojczyznę, za diecezję, za parafię, rodziny i za siebie wzajemnie. I szczególnie modlących się o nowe, dobre, liczne powołania do kapłaństwa, do służby zakonnej, misyjnej, właśnie z naszej parafii”.
Waldemar Jaroń