Historia
Źródło: W
Źródło: W

Służyć ojczyźnie

Obchody 20 rocznicy powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych były nie tylko okazją do spotkania po latach dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej. Jubileusz ten pozwolił przypomnieć największy w naszej powojennej historii przełom, którym było powstanie niezależnego ruchu związkowego.

W konsekwencji doprowadziło to do upadku systemu komunistycznego w Polsce, co z kolei pociągnęło za sobą przemiany demokratyczne w innych państwach Europy Środkowej i rozpad bloku wschodniego. Wielu opozycjonistów za swój sprzeciw wobec ówczesnej rzeczywistości politycznej zapłaciło utratą wolności, zdrowia lub pracy. Wielu z nich, przywiązanych do ideałów Solidarności, nie odnalazło się w nowych realiach, popadając często w biedę. Nadal jednak zabierają głos w sprawach publicznych, przypominając o wartościach, które przyświecały temu ruchowi.

Rocznicowe uroczystości odbyły się 2 czerwca w Siedlcach. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Stanisława pod przewodnictwem ks. prałata dr. Kazimierza Niemirki, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Siedlcach. Po zakończeniu Eucharystii zebrani w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod ścianą pamięci „starego kościoła” oraz pomnikami Tadeusza Kościuszki i Jana Pawła II.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Cichej Stanicy nad zalewem. W spotkaniu, oprócz osób represjonowanych, które przybyły z różnych stron Polski, udział wzięli przedstawiciele rządu: szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Władze samorządowe miasta Siedlce reprezentowali zastępca prezydenta Piotr Niewiadomski oraz przewodniczący rady Henryk Niedziółka i wiceprzewodniczący Mariusz Orzełowski.

 

Pan Bóg wysłuchał modlitw

– Patrząc, drodzy bracia i siostry, na to wszystko, co się wydarzyło na przestrzeni tych 38 lat od powstania Solidarności – mówił w homilii ks. K. Niemirka – możemy z całym poczuciem odpowiedzialności powiedzieć, że Pan Bóg wysłuchał modlitw ciemiężonego narodu. Pan spojrzał łaskawie na cierpienia, prześladowanie, upokorzenie i różne procesy sądowe polskiego narodu, zniewolonego przez moskiewskich służalców.

Interesów Moskwy na terenie Europy Środkowej strzegła Armia Radziecka. Odzyskaliśmy wolność – jak podkreślił kapłan – bez rozlewu krwi. Nie możemy o tych latach zapomnieć. Młodszemu pokoleniu Solidarność kojarzy się fałszywie jako źródło niepowodzeń. Tymczasem doprowadziła ona do największej pokojowej transformacji. Jakie nieszczęścia niesie ze sobą wojna, możemy zobaczyć na przykładzie Czeczeni i Syrii.

 

Niech zstąpi Duch Twój

Do homilii wygłoszonej podczas Mszy św. nawiązał min. Kasprzyk, który zwrócił uwagę zebranym, że 39 lat temu 2 czerwca rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. To w jej trakcie padły znamienne słowa wypowiedziane przez papieża na pl. Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”. Te słowa były iskrą, która roznieciła pożar. Zapadły one mocno w ludzkich sercach. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwracając się do uczestników spotkania, powiedział: – Jesteście dla mojego pokolenia wzorem służby dla ojczyzny.

Głos zabrał również min. Tchórzewski, który wspominając czasy Solidarności, nawiązał do obecnej sytuacji politycznej. W podobnym duchu, jak wystąpienia członków rządu, były również listy okolicznościowe skierowane do uczestników obchodów, które podczas uroczystości zostały odczytane. Listy przesłali marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek senatu Stanisław Karczewski, wicepremier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

 

Działalność stowarzyszenia

Na zakończenie oficjalnej części głos zabrał prezes Janusz Olewiński, który przybliżył działalność Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Osób Represjonowanych. Od początku – mówił -podejmowane są działania w celu ustawowego uregulowania statusu osób represjonowanych. Zadaniem stowarzyszenia jest niesienie pomocy tym, którzy na skutek prześladowań ze strony komunistycznego aparatu przemocy ponieśli trwałe szkody. Stowarzyszenie domaga się również odebrania przywilejów beneficjentom systemu totalitarnego. Obecnie są podejmowane starania, aby z urzędu odebrać stopnie i tytuły naukowe nadane przez cywilne i wojskowe uczelnie polityczne, kształcące kadry partyjne w duchu marksizmu-leninizmu.

Witold Bobryk