Kultura
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Muzeum prosi o wsparcie

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej nie ustaje w poszukiwaniu pamiątek po nobliście. Są wśród nich prawdziwe perełki.

Po zakupie rękopisów „Potopu” i „Listów z Afryki” dyrektor placówki Maciej Cybulski próbuje pozyskać pieniądze na zakup kolejnych przedmiotów związanych z pisarzem. Tym razem chodzi o skórzaną walizkę toaletową wraz z sześcioma pojemnikami, laskę z porcelanową główką, portmonetkę, jej przybornik kosmetyczny oraz kałamarz. Wszystkie rzeczy należały do żony pisarza Marii Babskiej. - Każda z pamiątek posiada znaki własnościowe H. Sienkiewicza i jego żony - zapewnia M. Cybulski. - Zabiegamy też o książki i albumy pochodzące z biblioteki noblisty. Zawierają one pieczęcie i dedykacje potwierdzające przynależność do Sienkiewicza.

Publikacje te stanowią wspaniałe źródło wiedzy o autorze i jego zainteresowaniach, bowiem korzystał z nich w trakcie pracy pisarskiej. Warto nadmienić, iż księgozbiór jest w doskonałym stanie i obejmuje dzieła wydane także w XVIII w. – mówi dyrektor.

Przedmioty te należą do prywatnej osoby, która chce je sprzedać. Dlatego muzeum w Woli Okrzejskiej zwraca się o wsparcie w pozyskaniu tych pamiątek. – Zdajemy sobie sprawę, iż nasze apele są dosyć częste, ale wiemy, że razem, możemy dokonać znacznie więcej. Dlatego do współpracy i współudziału w przedsięwzięciu, nawet w symboliczny sposób – apeluje M. Cybulski, dziękując jednocześnie za dotychczasową pomoc, dzięki której placówka wzbogaciła się o wyjątkowe eksponaty. – Jesteśmy wdzięczni całym sercem, widząc pomysłowe akcje w szkołach oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli w pozyskanie rękopisów i osobistych pamiątek po pisarzu. Wierzymy, że będą one służyć następnym pokoleniom jako dziedzictwo kultury, spuścizny po H. Sienkiewiczu i epoce, w której żył oraz tworzył – podkreśla dyrektor, zapowiadając, iż na tym nie koniec. Placówka ma bowiem na oku kolejne perełki.


Jak pomóc?

Osoby chętne pomóc muzeum w realizacji zamierzeń mogą wpłacić dowolną kwotę na konto w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie. Jego numer to: 77 9203 0002 0000 4691 2000 0040. Dodatkowe informacje na temat inicjatywy udzielane są w siedzibie muzeum, bądź przez kontakt mailowy: muzeumhs@wp.pl albo telefoniczny: tel. 25-755-90-00.

MD