Diecezja
Źródło: FOT
Źródło: FOT

By wasz owoc trwał

Podpisanie statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, dziękczynienie za 200 lat diecezji Kościoła lokalnego i rozesłanie księży, którzy w ciągu najbliższych czterech lat prowadzić będą misje ewangelizacyjne stanowiące owoc jubileuszu - to główne punkty centralnych uroczystości. Miały one miejsce 9 czerwca w katedrze.

Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka rozpoczęła się o 10.30. Po przywitaniu wszystkich uczestników uroczystości, bp Kazimierz Gurda zaznaczył, że nie sposób zrozumieć dziejów liczącej 200 lat diecezji w oderwaniu od 1050-letniej historii Kościoła w Polsce i historii Polski. - Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy z podlaskiej ziemi pochodzą, za męczenników z Pratulina oddających życie za jedność naszego Kościoła. Dziękujmy za tych, którzy naszą wiarę umacniali, umacniają dzisiaj i będą umacniać w przyszłości - powiedział.

Po odśpiewaniu hymnu synodalnego nastąpił uroczysty akt podpisania przez bp. K. Gurdę dekretu zatwierdzającego i promulgującego statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej, rozpoczętego 10 czerwca 2012 r. z inicjatywy bp. Z. Kiernikowskiego. Uchwały zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Następnie bp Piotr Sawczuk odczytał list papieża Franciszka. W przededniu przypadającej dokładnie 30 czerwca rocznicy erygowania diecezji janowskiej przez papieża Piusa VII, Ojciec Święty napisał m.in.: „Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego 200-lecia zaistniało w tej diecezji. Cieszę się jej rozwojem na płaszczyźnie duchowej i administracyjnej. Dziękuję za ducha wiary, nadziei i miłości, który umacnia lud Podlasia w wierności Chrystusowi, Ewangelii i ojczyźnie”.

 

Pamięć historyczna

Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał wizyty Jana Pawła II na ziemi podlaskiej i nawiązał do fragmentu inwokacji jego poematu „Wigilia wielkanocna 1966”: Ciało ludzkie w historii umiera częściej niż drzewo, umiera wcześniej/ Trwa człowiek poza progiem śmierci w katakumbach i kryptach./ Trwa człowiek, który odszedł, w tych, co po nim przychodzą./ Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli./ Trwa człowiek poza wszelkim odejściem i przyjściem/ w sobie/ i w Tobie”, czyniąc go kanwą dalszych rozważań. Drzewo – jak tłumaczył – jest symbolem natury, a szerzej: ojczystego krajobrazu, z którego wyrastamy. Omówił następnie poszczególne aspekty trwania.

Pierwszy z nich to pamięć historyczna unaoczniania przez katakumby i groby. Abp M. Jędraszewski skierował uwagę ku początkom diecezji janowskiej zwanej podlaską i postaci biskupów – Feliksa Lewińskiego który podjął wielkie dzieło tworzenia nowej diecezji, nieugiętego obrońcę praw Kościoła Jana Marcelego Gutkowskiego, bp. Piotra Pawła Szymańskiego będącego moralnym wsparciem dla kapłanów, którzy wzięli udział w obronie Kościoła i ojczyzny, jak też bp. Henryka Przeździeckiego odbudowującego wskrzeszoną diecezję, jak bp. Ignacego Świrskiego, który był wzorem jak służyć, jak dawać świadectwo i być wiernym.

 

Krzyż, tożsamość, miłość

Drugi wymiar trwania wyraża się w pamięci krzyża – Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże. Mówię o tych, którzy poszli za Chrystusem, cierpiąc niekiedy aż do końca, przelewając krew, oddając życie za Ewangelię – zauważył kaznodzieja, wskazując na unitów, którzy śmiercią okupili gotowość trwania w łączności z Ojcem Świętym, męczenników okresu II wojny światowej, którzy oddali życie w Auschwitz i Dachau, jak też młodzieży broniącej w Miętnem obecności krzyża w swojej szkole w 1984 r.

Trzeci wymiar trwania to trwanie poprzez tożsamość. – W życiu każdej społeczności, zwłaszcza społeczności Kościoła, niezwykle ważna rzeczą jest przeżywanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom świata wartości – w taki sposób i poprzez tak dogłębne świadectwo, że rozpoznają się one w tym świecie wartości i uznają je za swoje – mówił abp Jędraszewski, tłumacząc, że poczucie tożsamości na Podlasiu jest wyjątkowo silne, a bazuje na tych wartościach, jakimi są katolicyzm i historia.

Ostatni wymiar trwania to trwanie ponad czasem i przemijaniem. Arcybiskup podkreślił, że znajduje ono swój pełny wyraz w Bogu, a rozpoczyna się w momencie chrztu świętego, kiedy człowiek wchodzi w rzeczywistość zbawienia. – Człowiek trwa w sobie jako istota, która wykracza poza wymiar czysto materialny i jest świadoma, że ma w sobie zalążek niezniszczalności i nieśmiertelności – swoją duszę – mówił. Metropolita zaznaczył, że pamięć historyczna, pamięć krzyża, poczucie tożsamości chrześcijańskiej i narodowej, jak też trwanie ponad czasem pozwala zrozumieć słowa św. Pawła: „…nie jesteście już obcymi i przechodniami, ale jesteście wpółobywatelami świętych i domownikami Boga” (Ef2,19). – Dzisiaj, kiedy tak uroczyście obchodzimy 200-lecie diecezji siedleckiej, kiedy Kościół siedlecki wybiega w przyszłość poprzez podpisane dekrety synodu, stawiamy pytanie najważniejsze: jak w Bogu trwać? jak być domownikiem Boga? jak się nim stawać dzień po dniu? – pytał. I odpowiedział słowami Jezusa z mowy pożegnalnej w Wieczerniku: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. – To są nasze życzenia i treść naszej modlitwy (…), abyście szli i owoc przynosili, i by wasz owoc trwał, i aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie dla dobra Kościoła siedleckiego, dla dobra waszego zbawienia, dla waszej wiecznej szczęśliwości” – zakończył jubileuszową homilię abp M. Jędraszewski.

 

Dobrze wypełnić misję

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce rozesłanie kaznodziejów, którzy w ramach diecezjalnych misji jubileuszowych będą głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu i sprawować sakramenty święte.

– Na księży podejmujących się tego zadania diecezja bardzo liczy. Mamy nadzieję, że te misje ewangelizacyjne otworzą nowy etap w wypełnianiu nowych zadań, jakich oczekuje od Kościoła jego założyciel Jezus Chrystus – podkreślił bp K. Gurda. A zwracając się do prymasa z prośbą o udzielenie błogosławieństwa, powiedział: – Niech łaska Pana dziejów zawsze nam towarzyszy, by Kościół siedlecki mógł dobrze wypełnić swoją misję w kolejnych latach swojej historii.

LA