Kultura
Źródło: CSiK Garwolin
Źródło: CSiK Garwolin

Dziesięć śpiewających lat

Mają na swoim koncie setki koncertów w Polce i zagranicą, dwie płyty, kilkanaście nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Mają też ogromną wierną publiczność, która od dekady z radością oklaskuje ich występy. Chór Miasta Garwolin obchodził jubileusz swojej działalności.

Zespół powstał dziesięć lat temu z inicjatywy dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola. - W kilku głowach zrodziła się wtedy idea stworzenia w naszym mieście chóru, który da miłośnikom śpiewu możliwość realizacji swojej pasji i jednocześnie stanie się kulturalną wizytówką Garwolina. Po kilku dniach przesłuchań wyłonił się 40-osobowy zespół, a jego trzon przetrwał do dzisiaj. Po paru miesiącach prób chór dał swój pierwszy koncert, zyskując grono oddanych sympatyków - powiedział J. Kargol podczas jubileuszu, który odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Podczas koncertu zabrzmiała Msza G-dur Franciszka Schuberta. – Jej pierwsza część – „Kyrie” była pierwszym utworem przygotowywanym przez Chór Miasta Garwolina na ukraiński festiwal w 2008 r. To także pierwsze dzieło, którego uczyłem się na zajęciach z dyrygowania podczas studiów – wspominał dyrygent chóru Radosław Mitura.

Z okazji jubileuszu chór postanowił wykonać całe dzieło. Do współpracy zaproszono ludzi mających bliski związek z Garwolinem. Zaśpiewali soliści z Filharmonii Narodowej: Justyna Jedynak-Obłoza (pochodząca z powiatu garwolińskiego) i Przemysław Żywczok oraz Sergio Bettas – śpiewak operowy, który obecnie mieszka w Garwolinie i współpracuje z chórem i miejscową szkołą muzyczną.

Publiczność usłyszała sześcioczęściowe dzieło pełne religijnej kontemplacji, które Schubert skomponował, kiedy miał jedynie 18 lat. Natomiast partyturę sporządził w zaledwie kilka dni. Chór wykonał: „Kyrie’, „Glorię”, „Credo”, „Sanctus” i „Benedictus” oraz „Agnus”. Garwolińskim muzykom towarzyszył zespół smyczkowy prowadzony przez pochodzącego z Garwolina ks. dr. Michała Szulika, wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Na kotłach symfonicznych zagrał Jarema Jarosiński, a na organach Patrycja Wachowicz.

W pierwszej części koncertu wystąpił chór szkoły muzycznej Villanella pod kierownictwem Marty Zdrajkowskiej.

 

Podziękowania i gratulacje

– W imieniu wszystkich chórzystów dziękuję za obecność na dzisiejszym koncercie, za to wielkie skupienie, które dało się wyczuć. Za to, że jesteście z nami od tych dziesięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają nasze działania – podkreślił R. Mitura.

Koncert był okazją do złożenia życzeń i gratulacji chórowi. Słowa uznania dla jego działalności artystycznej wyrazili m.in. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Natomiast na widowni zasiedli przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Jonczak, dyrygent chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Kazimierz Bukat, a także mieszkańcy.


Jednym z pierwszych wyróżnień dla chóru było zdobycie w styczniu 2008 r. drugiego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór brał także udział w Wieczorach Muzyki Chóralnej w Krzemieńcu na Ukrainie (2008) oraz Międzynarodowym Festiwalu Laudate Dominum w Wilnie na Litwie (2013). Ma na swoim koncie m.in.: srebrny medal na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu (Czechy), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym – Ohrid Choir Festiwal 2011 w Macedonii. W 2012 r. zajął pierwsze i drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançó Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

MD