Naszym obowiązkiem jest pamięć
Obchody Święta Lasu w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały pod patronatem narodowym Prezydenta RP. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci najwyższych władz kraju - prezydenta i premiera: Adam Kwiatkowski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Golińska - wiceminister środowiska, Przemysław Czarnek - wojewoda lubelski, liczni parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych - wojska i policji.
„Z owoców codziennej pracy leśnika korzysta cały naród. Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowanie potencjału ekonomii narodowej” – napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. Przesłanie do leśników skierował także prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Odrodzenie dla lasów
Tegoroczne Święto Lasu rozpoczęła Msza św. polowa, której przewodniczył ks. Tomasz Duszkiewicz. W homilii ks. Witor Ojrzyński, dziekan kapelanów leśników, przypomniał słowa, w jakich o inauguracji obchodów tego dnia pisano w latach 30 XX w.: – W dniu tym oddajemy cześć Bogu w najwspanialszym jego dziele, w żywej przyrodzie, lesie i stwierdzamy naszą z nim łączność. Pragniemy wpoić w całe społeczeństwo miłość i poszanowanie wszystkiego, co żyje i rośnie; uświadomić wszystkim, że las to wielka skarbnica naszych bogactw narodowych, źródło zdrowotności kraju i nasza osłona przez wrogiem.
Kaznodzieja przywoływał zarówno czasy kształtowania się państwa polskiego po 1918 r., jak i toczącą się wówczas dyskusję nad kształtem polskich lasów.
Specjalne przesłanie do zebranych skierował także bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników.
Pomnik i dąb – symbole pamięci
– Wkład pracy leśników, jak również wkład finansowy i rzeczowy Lasów Państwowych w odrodzenie naszego państwa w okresie międzywojennym są nie do przecenienia – przypomniał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP. Prześledził zaangażowanie leśników w walce o Polskę na przestrzeni różnych zrywów niepodległościowych. – Nigdy nie powinniśmy zapominać o wielkiej ofierze naszych poprzedników; to istotna część naszej tradycji i tożsamości zawodowej. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o nich, lecz przekazywać tę wiedzę i upowszechniać ją – podkreślał.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika ku czci leśników poległych i pomordowanych w walce o wolność kraju. Stanął on naprzeciwko Ośrodka Edukacji Ekologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”. Ks. W. Ojrzyński, kapelan leśników, poświęcił pomnik, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
Na pamiątkę obchodów Święta Lasu posadzone zostało drzewko dębu. Była to druga spośród 100 sadzonek pobłogosławionych 23 maja przez papieża Franciszka. W tym dniu delegacja polskich leśników przywiozła do Watykanu 100 sadzonek dębu, które posadzone zostaną w całym kraju w 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsza sadzonka znalazła miejsce w Ogrodach Watykańskich.
W drugiej części uroczystości odbyła się krajowa narada leśników, która stała się okazją do uhonorowania wyróżniających się leśników odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Prof. Andrzej Grzywacz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego, otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskich Lasów.
Dyrektor lubelskiej dyrekcji LP przyznał też statuetki „Przyjaciel lubelskich lasów”. Otrzymali je m.in.: prezydent A. Duda i P. Czarnek – wojewoda lubelski.
Uroczystości uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy dyrekcji LP w Lublinie. Wśród licznych pocztów sztandarowych obecna była międzyrzecka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.
Pomnik – symbol
Pomnik ma wymiar symboliczny – podkreślał inicjator jego budowy – Jerzy Sądel, dyrektor lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. – Monument w kształcie orła z koroną na głowie wykonany został z białego i czerwonego piaskowca, co symbolizuje nasze barwy narodowe. Jedno skrzydło to symbol walki z Niemcami, drugie – nieco złamane – napaści Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. Z prawego skrzydła wyłania się popiersie leśnika w mundurze z okresu II Rzeczypospolitej. Między skrzydłami znalazł się krzyż – symbol cierpienia, ale też zmartwychwstania naszej ojczyzny.
– Orzeł stanął na cokole; od dołu otoczony jest dębowymi liśćmi symbolizującymi siłę i życie, jak też nawiązującymi do dystynkcji leśnych – wyjaśnił zebranym, podkreślając wagę napisu znajdującego się na cokole: „Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę w 100 rocznicę odzyskania niepodległości – lubelscy leśnicy. 8 czerwca 2018 RDLP w Lublinie”. Autorami ostatecznego kształtu pomnika, który powstał przy współudziale lubelskich leśników, są artyści rzeźbiarze „Pracowni artystycznej Jarosława Dąbrowskiego” z Janikowa. J. Sądel zwracał uwagę, iż nieprzypadkowo stanął on w Lasach Janowskich, które przez stulecia były miejscem walk i zrywów niepodległościowych. Przypomniał m.in. największą bitwę partyzancką II wojny światowej na Porytowym Wzgórzu, w której walecznością i skutecznością odznaczył się oddział Bolesława Usowa „Konara”, nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska.
Małgorzata Kołodziejczyk