Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Alzheimer! Jak żyć?

19 lipca Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zorganizowało spotkanie informacyjne na temat trzyletniego projektu wsparcia rodzin opiekujących się osobami z demencją, w tym z chorobą Alzheimera, pod nazwą „Alzheimer! Jak żyć?”.

Alzheimer to degeneracyjna choroba układu nerwowego, która polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej. W mózgu odkłada się substancja białkowa zwana amyloidem. Uważa się, że główną przyczyną choroby jest pogorszenie się stanu psychicznego, które może objawić się między 40 a 90 rokiem życia. W Polsce szacuje się, że na chorobę Alzheimera choruje blisko 500 tys. osób. Do roku 2050 liczba ta wzrośnie nawet czterokrotnie.

Zapominanie prostych słów

Choroba Alzheimera przebiega w trzech fazach, zaczyna się od zapominania i gubienia prostych słów podczas rozmowy. W dalszym rozwoju choroby chory ma coraz większe kłopoty z pamięcią i mową, co uwidacznia się problemami z wypowiadaniem słów, a także zaniedbywaniem higieny osobistej, kłopotami z orientacją przestrzenną – często chory zapomina, gdzie jest oraz kim są jego bliscy. W ostatniej fazie wymaga już całodobowej opieki, przewijania i karmienia. Na chorobę Alzheimera nie ma lekarstwa, istnieją tylko leki spowalniające jej rozwój. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i wdrożenie właściwych medykamentów. Fizjoterapia i treningi pamięci to również skuteczna broń w tej nierównej walce. Należy zadbać, aby chory jak najdłużej mógł sam się poruszać, trzeba ćwiczyć pamięć długotrwałą, rozmawiać o tym, co było, oglądać zdjęcia i powtarzać informacje, aby jak najdłużej chory zachował sprawność intelektualną.

Alzheimer kwalifikowany jest jako choroba psychiczna. Z tej przyczyny traktowana jest jako przypadłość wstydliwa i ukrywana przez najbliższe otoczenie chorego. Choroby nie należy się wstydzić. Trzeba poinformować sąsiadów i najbliższą rodzinę oraz uczulić na nieprzewidywalne zachowania chorego. Opiekunami w 70% są współmałżonkowie, którzy często rezygnują z pracy, z życia społecznego i całkowicie poświęcają się opiece nad żoną lub mężem. Takie zaangażowanie często prowadzi do zaburzenia codziennego funkcjonowania i odczuwania przewlekłego stresu.

 

Jak żyć z chorobą?

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które od 1994 r. działa w Siedlcach, powstało, aby pomóc m.in. takim osobom. Dzięki jego działaniom powstały całodobowe domy opieki w Ptaszkach i Kukawkach. – Wzrasta zapotrzebowanie na krótkie pobyty, weekendowe lub dwutygodniowe, żeby odpocząć w dobrych warunkach i z pewną opieką – zaznaczyła Maria Wierzejska, prezes stowarzyszenia. – W tym roku pojawiła się możliwość kolejnego projektu. Uzyskaliśmy dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego – podkreśliła M. Wierzejska. „Alzheimer! Jak żyć?” to trzyletni bezpłatny program dla opiekunów i chorych, którego celem jest pomoc rodzinie z chorobą Alzheimera oraz zwiększenie świadomości na temat choroby wśród społeczeństwa, jej przebiegu i problemów z nią związanych. Program będzie realizowany w powiatach: siedleckim, łosickim, węgrowskim i sokołowskim.

 

Wykłady i zajęcia praktyczne

– Projekt jest dla nas ogromnym wyzwaniem, planujemy pięć rodzajów działań, pierwszym z nich jest kampania informacyjna, która ma zapobiegać stygmatyzacji osób z zaburzeniami otępiennymi. Będziemy zamieszczać informacje m.in. w prasie i telewizji na temat choroby i całego programu – podkreśliła Sylwia Wierzejska, koordynator programu. Drugie działanie polega na szkoleniu rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera. Trzecie na rozszerzeniu dostępności do usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych, socjalnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych. – To nasze największe wyzwanie i na to kładziemy największy nacisk, tego oczekują również opiekunowie – zaznaczyła S. Wierzejska. – Do rodziny objętej ośmiotygodniowym programem przyjdzie m.in. rehabilitant i pielęgniarka, którzy udzielą wskazówek, jak pielęgnować osobę chorą w każdej fazie. Będą to usługi bezpłatne. Takim szkoleniem możemy objąć jednocześnie cztery rodziny w cyklu dwumiesięcznym. Szkolenia będą powtarzane przez następne dwa lata – zaznacza opiekun programu.

Punkt konsultacyjny to czwarte działanie w ramach programu. – Osoby, które podejrzewają chorobę u siebie lub w rodzinie, będą mogły przyjść i porozmawiać, uzyskać wsparcie i wykonać test przesiewowy pokazujący, czy mamy objawy Alzheimera – tłumaczyła S. Wierzejska. Natomiast piąte działanie dotyczy utworzenia grupy samopomocy „Meeting Dem”, gdzie opiekunowie, którzy na co dzień sprawują opiekę, będą mogli wymienić się doświadczeniami w opiece nad chorymi.

Stowarzyszenie zachęca do zgłaszanie chorych i ich opiekunów oraz skorzystania z pomocy w ramach programu „Alzheimer! Jak żyć?”.

Monika Król