Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Tradycja polskiej wsi

26 sierpnia pomimo deszczowej pogody rolnicy i mieszkańcy regionu zebrali się w Wodyniach, aby podziękować za pracę i tegoroczne plony.

Dożynki Powiatu Siedleckiego rozpoczęła w samo południe uroczysta Msza św. sprawowana w intencji rolników i mieszkańców wsi w kościele parafialnym. Przewodniczył jej bp Piotr Sawczuk, który pobłogosławił również wieńce i chleby dożynkowe. Ceremoniał dożynkowy z uwagi na padający deszcz odbył się w świątyni. Starostowie dożynkowi: Anna Lewandowska z Woli Wodyńskiej i Paweł Adamiak z Czajkowa przekazali staroście siedleckiemu i wójtowi gminy Wodynie chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodarze dożynek zgodnie ze zwyczajem rozdzielili go pomiędzy wszystkich obecnych.

Część oficjalna dożynek odbyła się na placu przy parku Newelskiego. Nie zabrakło słów podziękowania za ciężką pracę i życzeń, aby przynosiła ona pożądane efekty. Egmont Hamelow, wicestarosta z zaprzyjaźnionego powiatu Oberhavel, wraz z członkiniami delegacji przekazał wypieczony specjalnie na tę okazję chleb. Tegoroczne zbiory z uwagi na suszę nie należą do najlepszych, tym bardziej należy docenić wysiłek i poświęcenie wszystkich pracujących w rolnictwie.

 

Dożynkowe i ekologiczne konkursy

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs ekologiczny organizowany w trakcie dożynek. Z kolei delegacje wieńcowe z niecierpliwością czekały na wybór najpiękniejszego powiatowego wieńca dożynkowego. Przewodniczący komisji ks. Krzysztof Buczyński zaznaczył, że komisja miała bardzo trudne zadanie. Spośród 11 zgłoszonych zwyciężył wieniec z Helenowa w gminie Wiśniew. Zwycięzcy oprócz nagrody pieniężnej będą 16 września reprezentować powiat siedlecki na Dożynkach Województwa Mazowieckiego organizowanych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła

Dożynki to również tradycja tańca i śpiewu. Na scenie obok zespołów ludowych z terenu gminy Wodynie wystąpiły również dzieci ze szkół podstawowych. Tradycyjnie już na powiatowych dożynkach pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Chodowiacy”. Niespodzianką natomiast był występ grupy folklorystycznej z Ukrainy. Rozrywkę zapewnili także kabaret „Made In China” oraz zespoły disco polo. Imprezą towarzysząca był finał VI rajdu pojazdów zabytkowych po powiecie siedleckim z metą w Wodyniach. Mimo deszczowej pogody dużym zainteresowaniem cieszyły się również przygotowane stoiska informacyjne i promocyjne.

Monika Król