Między tajemnicą a stereotypem
Kilka miesięcy temu na rynku wydawniczym pojawiła się książka, którą podobno trzeba przeczytać dwa razy. Takie opinie dotarły do jej autorki Marzeny Juraczko. „Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi” to jej pierwsza książkowa publikacja. Zawarła w niej siedem wciągających wywiadów i sporo pięknych zdjęć. - Słyszałam głosy, że tę książkę trzeba przeczytać po raz pierwszy dla samych rozmów z siostrami i drugi, aby zaczerpnąć coś dla siebie z ich mądrości i świadectwa, bo te wywiady śmiało można tak nazwać. Chciałam oddać, jak żyją i funkcjonują siostry w XXI w. Zależało mi, by uczynić to bez koloryzowania, stereotypów i medialnego oszukiwania.
Postanowiłam pokazać ich codzienność: jak wierzą, pracują i przeżywają swoje powołanie. Jako dziennikarka z 20-letnim stażem, ale i osoba wierząca spotykam się z wieloma nieprawdziwymi opiniami oraz wyobrażeniami na ich temat. Ta książka ma być głosem pochodzącym od samych zainteresowanych. Siostry opowiedziały mi o wielu osobistych i duchowych przeżyciach oraz przemyśleniach – mówi M. Juraczko.
Nie do końca planowane
W gronie zaproszonych sióstr znalazły się zarówno te, które znamy z katolickiej prasy i portali, jak i te zupełnie nierozpoznawalne. Wielu z nas kojarzy bowiem apostolinkę s. Annę Marię Pudełko, która pomaga osobom rozeznającym powołanie i tłumaczy tajemnice kobiecej duszy. W medialnym świecie znana jest też s. Jolanta Glapka ze Zgromadzenia Sacré Coeur, o której opowiada książka „Siostra na krawędzi”. W polskim światku rozpoznawalna jest również dominikanka s. Tadeusza Frąckiewicz, która przez wiele lat posługiwała w Kamerunie. Swoimi zakonnymi doświadczeniami z M. Juraczko podzieliły się także kapucynka NSJ s. Agnieszka Miduch, franciszkanka s. Ancilla Dziarska, s. ...
AWAW