Sacrum w obiektywie
Wśród nich znaleźli się m.in. Tadeusz Żaczek, Ryszard Karczmarski, Adam Trochimiuk, Jarosław Domański i Małgorzata Piekarska. - To już szósta edycja pleneru „Duchowość pogranicza”. Odbył się on we wrześniu ubiegłego roku. Tym razem pojechaliśmy do Lisznej. Uczestniczyło w nim 12 osób. Organizatorem przedsięwzięcia był lubelski okręg Związku Polskich Artystów Fotografików. W wydarzeniu brały udział osoby zrzeszone w związku, jak również członkowie Fotoklubu Podlaskiego i Fotogramu w Siedlcach. Tym razem mieszkaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym. Przemierzaliśmy okolice Sosnowicy, Sławatycz i Holi. Interesowały nas tutejsze świątynie - kościoły i cerkwie, przydrożne krzyże, kapliczki, cmentarze, a nawet niezamieszkałe stare domy - mówi M. Piekarska, opiekun Fotoklubu Podlaskiego. Pomysłodawcą pleneru „Duchowość pogranicza” był T. Żaczek, który pasjonuje się fotografowaniem sacrum.
– To drugi po „Podlaskim przełomie Bugu” ważny plener w naszym regionie. O ile na tamtym fotografujemy ludzi, krajobrazy i przyrodę, w tym skupiamy się na wschodniej duchowości. W naszych okolicach przeplatają się różne religie i wyznania. Nierzadko bywa tak, że w jednej miejscowości stoją obok siebie kościół i cerkiew. Mamy tu bardzo dużo urokliwych kapliczek. Nie każdy fotograf „czuje” jednak taki temat. Ja uczestniczyłam w tym plenerze po raz trzeci. Pamiętam, jak podczas pierwszej edycji mieszkaliśmy przy prawosławnym klasztorze w Jabłecznej. Nocowaliśmy w celach, jedliśmy to, co zakonnicy i mogliśmy brać udział w ich liturgii. Za każdym razem towarzyszyła nam osoba, które przybliżała specyfikę danego miejsca, opowiadała o najważniejszych punktach i historii – wspomina M. Piekarska.
Ziemia pełna śladów Boga
Pamiątką po każdym plenerze jest wystawa i mały katalog zdjęć. Na najnowszej ekspozycji można zobaczyć fotografie obrazujące liturgię prawosławną, różnego rodzaju krucyfiksy, ikony, figury Matki Bożej i macewy z żydowskiego cmentarza. Nie brakuje też świętych obrazów nadszarpniętych zębem czasu. Wszystko to otoczone jest tajemnicą, pięknem przyrody i duchową wzniosłością. Te prace dobitnie pokazują, że nasza ziemia jest pełna śladów obecności Boga. Owe znaki, nawet mimo upływu czasu, ciągle wskazują na Stwórcę tego świata.