Przesłanie dla potomnych
Wydarzenie zainaugurowała uroczysta sesja rady powiatu. Do sali I LO przybyli na nią również przedstawiciele władz województwa, miasta, wszystkich gmin powiatu radzyńskiego, dyrektorzy szkół i zakładów pracy, młodzież. Zebrani wysłuchali wykładu wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim Szczepana Kalinowskiego pt. „Na stos rzuciliśmy życia los”. Następnie członkowie powiatowej rady podpisali memoriał, który wraz z innymi dokumentami znalazł się w kapsule czasu, po czym została ona uroczyście zamknięta przez: starostę Lucjana Kotwicę, przewodniczącego rady powiatu Marka Wołosowicza, inicjatorów przedsięwzięcia - Mateusza Orzechowskiego i dyrektorów I LO Ewę Grodzką i Mirosław Juszczyńskiego.
W kapsule, którą wykonała Górnicza Fabryka Narzędzi, znalazły się m.in.: album „200 lat Diecezji Siedleckiej 1818 – 2018. Jedność i męstwo” ofiarowany przez proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dziekana dekanatu radzyńskiego – ks. prałata Romana Wiszniewskiego, informatory, przewodniki, mapy, foldery przekazane przez starostwo powiatowe oraz urząd miasta, medal pamiątkowy Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami podarowany przez dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Roberta Mazurka, wydania dostępnych dzienników z 4 października, zdjęcia kadry, pracowników i uczniów I LO oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, księga absolwentów I LO, wszystkie monety znajdujące się aktualnie w obiegu, a także Konstytucja RP, list do wszystkich pokoleń oraz najlepsze prace wyłonione w konkursie: „Mój tekst w kapsule czasu”.
Nie wcześniej niż w 2118 r.
Głównym punktem uroczystości było wmurowanie pojemnika oraz zdjęcie wstęgi z tablicy pamiątkowej umieszczonej przy wejściu do budynku I LO.
Kapsuła zostanie zarejestrowana w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kapsuł Czasu z siedzibą na Uniwersytecie w Atlancie, w stanie Georgia, które zajmuje się utrzymaniem globalnej bazy danych o wszystkich istniejących kapsułach czasu na świecie. Radzyńska kapsuła zostanie otwarta nie wcześniej jak za 100 lat, czyli w 2118 r.
100 lat przed Twoimi urodzinami…
Podczas uroczystej sesji rady powiatu rozstrzygnięto konkurs literacki dla dzieci i młodzieży. Nagrody odebrali: Bartłomiej Banach (Zespół Szkół w Czemiernikach), Izabela Ciężka (Szkoła Podstawowa w Białce), Katarzyna Mazurek (Szkoła Podstawowa w Białej), Kinga Welikan (ZS w Białce), Bartłomiej Bogusz (Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim) Julita Golec (ZS w Białce), Katarzyna Zgorzałek (Gimnazjum w Kąkolewnicy), a także Klara Świć, Monika Rarak oraz Jolanta Szczepaniuk z I LO w Radzyniu Podlaskim.
Prace uczniów są niezwykle wzruszające. Jedna z nich zaczyna się słowami: „Dziś, prawie sto lat przed Twoimi urodzinami, piszę ten list, aby przede wszystkim przywitać się z Tobą, Twoją rodziną, wszystkimi wspaniałymi osobami z Twojego otoczenia. Niezbyt budującym jest fakt, że nigdy nie będę miała okazji ich spotkać, bo gdy Ty będziesz stawiał pierwsze kroki, uczył się mówić, rozpoczniesz edukację w szkole, mnie już dawno nie będzie na tym świecie. Cieszy mnie, że pisząc ten list, jestem zaledwie piętnastoletnią uczennicą ostatniej klasy gimnazjum i mam sporo czasu, aby przeżyć moje życie jak najlepiej” – napisała K. Zgorzałek.
Beata Fijałek