Stworzony do wyższych rzeczy
Św. Stanisław Kostka to postać niezwykła. - Był gotów przejść 1,5 tys. km, aby osiągnąć cel. Był gotów zostawić rodzinę, aby spełnić zadanie powierzone mu przez Boga. „Był gotów” - to jest podsumowanie jego życia - zaznacza ks. Wojciech Sobieszek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jednocześnie stawia ważne pytania: - Czy dzisiejsi młodzi są gotowi nie tylko do wielkich dzieł, ale do prozaicznych, zdawałoby się, czynów, jak wzięcie odpowiedzialności za drugiego człowieka w związku małżeńskim? Jak wzięcie odpowiedzialności za swoje życie? Jak wymaganie od siebie, aby poszerzać królestwo Boga? Dlatego dla młodych, którzy chcą być wielcy, święci, którzy widzą, że św. Stanisław na poważnie traktował życie, może on być wzorem do naśladowania - wylicza ks. Sobieszek.
W tym roku przypada 450 rocznica narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki. Jego relikwie uroczyście wprowadzono 19 maja, podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty KSM Diecezji Siedleckiej.
– Po wykonaniu autorskiego relikwiarza postanowiono, że nie można tych relikwii zostawić tylko dla KSM. Tak zrodziła się idea peregrynacji relikwii po diecezji siedleckiej – zaznacza ks. W. Sobieszek. W związku z tym duszpasterstwo młodzieży zaprasza młodych – i nie tylko – do wspólnej modlitwy przy relikwiach świętego patrona naszego kraju. Kolejnym aspektem tego wydarzenia jest trwający Synod Biskupów poświęcony młodzieży. Organizatorzy chcą również polecać Panu Bogu sprawę Światowych Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 r. odbędą się w Panamie.
W rejonie i wspólnocie
Ważnym elementem w strukturze działań młodzieży są spotkania w rejonach. Obecność relikwii św. Stanisława Kostki to doskonały impuls do ożywiania takich działań.
Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Łukowie 20 października. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 300 osób. Zebrani wysłuchali konferencji ks. dr. Tomasza Kosteckiego oraz wzięli udział w Różańcu na ulicach miasta. Centralnym momentem była Eucharystia wraz z możliwością osobistej adoracji relikwii św. Stanisława Kostki.
Organizatorzy wskazują, że młodość to pewien etap w życiu. Stąd ideą peregrynacji jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi – tak aby poznali osobę św. Stanisława. Dlatego organizatorzy – poza zachętą do spotkań w rejonach – kierują zaproszenie do wzięcia relikwii św. Stanisława do swojej wspólnoty, parafii, szkoły. – „Do większych rzeczy jestem stworzony”… Byłoby pięknie, gdyby młodzi ludzie, a przecież wszyscy jesteśmy na swój sposób młodzi, obudzili w sobie to pragnienie – podsumowuje ks. Sobieszek.
Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać relikwie do adoracji, proszeni są o kontakt: mailowy – duszpasterstwo.siedlce@gmail.com bądź telefoniczny – nr. tel. 508-858-885.
Spotkania w rejonach
rejon radzyński – 30 listopada, sanktuarium NMP w Radzyniu Podl.
rejon garwoliński – 15 lutego 2019 r., kolegiata w Garwolinie
rejon parczewski – 2 marca 2019 r., bazylika w Parczewie
rejon bialski – 25 maja 2019 r., parafia Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej
ks. Marek Weresa