Region
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Jeszcze raz do urn?

W większości miast i gmin regionu 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów. Najczęściej decydowała o tym zbyt duża liczba kandydatów, co spowodowało rozkładanie się głosów. W niektórych miejscach wyborcy zaufali obecnej władzy, w innych dali mandat na wprowadzenie zmian.

Głosy siedlczan rozłożyły się na czworo kandydatów na prezydenta i żadnemu z nich nie udało się zdobyć wymaganej większości. Najlepszy wynik uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Karol Tchórzewski, którego poparło 42% mieszkańców. W drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Sitnikiem (Bezpartyjne Siedlce). Przy jego nazwisku krzyżyk postawiło 33% wyborców. Na kolejnych miejscach uplasowali się Magdalena Daniel (Lepsze Siedlce) z wynikiem 21% i Marek Ciuhak (Kukiz’15), który zdobył 5% głosów. W wyborach do rady miasta zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia uzyskała 12 mandatów. Swoich przedstawicieli będą miały również Bezpartyjne Siedlce (sześciu radnych) oraz Lepsze Siedlce (pięciu).

Nie rozstrzygnięto także walki o fotel wójta gminy Siedlce. W drugiej turze w szranki staną sprawujący aktualnie tę funkcję Henryk Brodowski, który otrzymał 39,8% głosów, oraz Mariusz Orzełowski, którego poparło 27,4% wyborców. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Andrzej Rymuza (24,4%) oraz Marek Misiura (8,3%).

 

BIAŁA PODLASKA

Najlepszy wynik w wyborach na prezydenta Białej uzyskał ubiegający się o reelekcję Dariusz Stefaniuk, zdobywając 44|% głosów. Na drugim miejscu uplasował się były wiceprezydent Michał Litwiniuk z poparciem 32%. Nazwiska obu panów wyborcy zobaczą na karcie do głosowania 4 listopada. Pozostali kandydaci – Andrzej Czapski i Bogusław Broniewicz – zdobyli ponad 11% głosów.

Również żaden z kandydatów na wójta nie otrzymał w pierwszej turze 50% poparcia. W kolejnym starciu zmierzą się dotychczasowy wójt Wiesław Panasiuk (42%) oraz Kamil Paszkowki (25%).

 

GARWOLIN

Jeszcze raz do urn będą musieli pofatygować się mieszkańcy Garwolina. W drugiej turze spotkają się Marzena Świeczak, która przekonała do siebie prawie 46% wyborców, oraz Iwona Kurowska, którą poparło prawie 38% mieszkańców miasta.

Na stanowisko wójta wybrano ponownie Marcina Kołodziejczyka z wynikiem prawie 86%, który nie miał rywala.

 

ŁOSICE

Walkę o fotel burmistrza Łosic wygrał dotychczasowy włodarz Mariusz Kucewicz, na którego zagłosowało 3,4 tys. mieszkańców (prawie 74%). Jego kontrkandydat Janusz Kobyliński zdobył poparcie wśród 1,2 tys. wyborców.

 

TERESPOL

Miażdżącą przewagę nad rywalami uzyskał w walce o fotel burmistrza Terespola Jacek Danieluk. Na dotychczasowego włodarza zagłosowało 68% mieszkańców. Tym samym pozostanie na pełnionym stanowisku przez kolejnych pięć lat. Kontrkandydaci J. Danieluka uzyskali kolejno: Piotr Skolimowski – 22%, a Justyna Sowa – 6% głosów poparcia.

 

ŁUKÓW

Mieszkańcy Łukowa ponownie odwiedzą lokale wyborcze. Rozstrzygną, czy stanowisko burmistrza będzie nadal piastował Dariusz Szustek, który zdobył ponad 6,1 tys. głosów, czy też władzę nad miastem przekażą Piotrowi Płudowskiemu, którego poparło prawie 4 tys. wyborców.

Przez kolejne pięć lat gminą Łuków będzie zarządzał Mariusz Osiak. Obecny wójt nie miał kontrkandydata.

 

MIĘDZYRZEC PODLASKI

Nie będzie zmiany na stanowisku burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego. Funkcję włodarza miasta nadal będzie sprawował Zbigniew Kot, na którego zagłosowało ponad 66% mieszkańców. Przy nazwisku Arkadiusza Janusa krzyżyk postawiło niewiele ponad 33% głosujących. W pierwszej turze bezsprzeczne zwycięstwo zanotował wójt Krzysztof Adamowicz, którego poparło 3,3 tys., czyli prawie 80% wyborców. Na jego kontrkandydata Radosława Klekota wskazało 880 osób.

 

PARCZEW

Tylko dwóch kandydatów było chętnych do piastowania stanowiska burmistrza Parczewa. Wybory rozstrzygnęły się więc w pierwszej turze, którą zwyciężył obecny włodarz miasta Paweł Kędracki, zdobywając 3,5 tys. głosów (ponad 57%). Jego przeciwnik Adam Domański przekonał do siebie 2,6 tys. wyborców.

 

RADZYŃ PODLASKI

W Radzyniu nie rozstrzygnięto, kto będzie burmistrzem przez najbliższych pięć lat. Pierwszą turę z wynikiem ponad 41% wygrał obecny włodarz Jerzy Rębek. Jego kontrkandydatem 4 listopada będzie dotychczasowy starosta Lucjan Kotwica (ponad 24%). Sporo, bo ponad 21% głosów, uzyskała także Katarzyna Krupska-Grudzień, która najpóźniej ogłosiła swój start.

Mieszkańcy gminy również ponownie odwiedzą lokale wyborcze. W drugiej turze zmierzą się aktualny wójt Wiesław Mazurek, na którego zagłosowało 1,7 tys. osób, oraz dotychczasowy sekretarz powiatu Daniel Grochowski, który otrzymał poparcie 1 tys. wyborców.

 

DĘBLIN

Do obsadzenia w drugim rozdaniu pozostał także fotel burmistrza Dęblina. W pierwszej turze obecnej włodarz Beacie Siedleckiej udało się zdobyć niewiele ponad 40% głosów. W niedzielę 4 listopada zmierzy się z Romanem Bytniewskim, którego poparło 25% mieszkańców.

 

RYKI

W pierwszej turze nie udało się wybrać burmistrza Ryk. Głosy rozłożyły się na pięciu kandydatów. Największe poparcie otrzymali obecny włodarz Jarosław Żaczek (ponad 48%) oraz Jerzy Gąska (prawie 24%). To właśnie oni 4 listopada spotkają się w drugiej turze.

 

SOKOŁÓW PODLASKI

Ponownie przy urnach spotkają się mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego. Dotychczasowy burmistrz Bogusław Karakula zdobył najwięcej, bo 3,9 tys. głosów, co dało mu prawie 44% poparcia. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Pasik, na którego zagłosowało 2,9 tys. osób. Nazwiska obu panów pojawią się na karcie do głosowania 4 listopada.

W drugiej turze o stanowiska wójta zmierzą się Janusz Kur oraz Sławomir Podbielski, który zdobył o 219 głosów mniej.

 

WĘGRÓW

Aż pięciu kandydatów stanęło w szranki o fotel burmistrza Węgrowa. W pierwszej turze największe poparcie zdobył Paweł Marchela (prawie 30% głosów). W drugiej turze zmierzy się z Zofią Paczóską, na którą zagłosowało nieznacznie mniej, bo 29% mieszkańców. Trzeci wynik uzyskał dotychczasowy włodarz Krzysztof Wyszogrodzki (prawie 21%).

 

WŁODAWA

W pierwszej turze udało się wybrać burmistrza Włodawy. Stanowisko będzie pełnił dotychczasowy włodarz Wiesław Muszyński, który zostawił swoich kontrkandydatów daleko w tyle, zdobywając prawie 60% głosów. Na Stanisława Odyńca zagłosowało niecałe 25%, a na Jerzego Września niewiele ponad 15% mieszkańców.

 

SEJMIKI WOJEWÓDZKIE

Z sondażu exit poll wynika, że najwięcej swoich reprezentantów w sejmiku województwa mazowieckiego będzie miał PiS, który otrzymał 34% głosów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 22,2%, na PSL – 17,9%, a na Bezpartyjnych Samorządowców – 6,8% wyborców. Tym samym sprawa tego, kto przez najbliższe lata będzie rządził województwem mazowieckim, pozostaje otwarta. Prawdopodobny jest scenariusz, w którym zarówno PiS, jak i obecnie rządząca koalicja PO-PSL, będą mieli po 25 radnych, więc decydujący głos będzie należał do jedynego radnego Bezpartyjnych Samorządowców.

Z cząstkowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że bezwzględną większość w sejmiku województwa lubelskiego zdobędzie PiS, który wprowadzi 18 radnych do 33-osobowego sejmiku. To da członkom partii pełnię władzy i możliwość wskazania marszałka województwa oraz zarządu województwa. Dotychczasowa koalicja PSL-PO straci władzę głównie za sprawą PSL, które zdobyło w terenie tylko siedem mandatów. To o pięć mniej niż przed czterema laty.

HAH