Region
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Szybciej i bliżej domu

Pacjenci wschodnich regionów Polski będą mieli ułatwiony dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej. W czwartek 18 października dokonano uroczystego otwarcia Siedleckiego Centrum Onkologii.

Inwestycja powstała w rekordowo krótkim czasie i przy wyłożeniu sporych środków. Jej koszt to ponad 112 mln zł, z czego 41,5 mln zł na wyposażenie placówki udało się pozyskać ze środków unijnych. Podstawą działalności Siedleckiego Centrum Onkologii będą diagnostyka oraz nowoczesne leczenie nowotworów kojarzące chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną i terapie izotopowe. Jej uzupełnieniem będzie profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, działania prozdrowotne o charakterze oświatowym i organizacja opieki onkologicznej w całym regionie. Aby zapewnić w placówce najwyższą jakość leczenia, podpisano oficjalne porozumienie z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Umowa o współpracy przewiduje wieloletnie wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy, szkolenia personelu medycznego i udział w badaniach naukowych.

Czwartkową uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. siedleckiego Kazimierza Gurdy w szpitalnej kaplicy. Po niej goście przeszli przed nowy budynek, w którym zlokalizowano centrum onkologii.

– Dzisiejszy dzień to święto naszej placówki – podkreślił Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II, witając gości. – Jesteśmy dumni z tej inwestycji, bo wzbogaciliśmy się o nowoczesny, pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny, który powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny – zaznaczył. Podziękował jednocześnie wszystkim pracownikom placówki za ich codzienną pracę oraz życzył odwagi, wytrwałości i cierpliwości w osiąganiu najwyższych standardów leczenia. – Niech radość i satysfakcja z pracy na rzecz człowieka chorego pomagają w wykonywaniu codziennej misji – skierował słowa do kadry.

Radości z otwarcia centrum nie kryła również Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego. – Wielu malkontentów mówiło, że się nie uda. Ale udało się nam, bo to wspólne dzieło dla dobra mieszkańców całego regionu. Dziękuję wszystkim, którzy walczyli o tę inwestycję, ale przede wszystkim kadrze szpitala. Bez państwa to nie byłoby możliwe – podkreśliła. – Teraz wszystko w państwa rękach. Jest budynek, sprzęt, jednak bez wiedzy, zaangażowania, empatii i społecznego spojrzenia na człowieka nic nie uda się zrobić – dodała.

 

Jakość, konsolidacja i decentralizacja

Z kolei Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu ministerstwa zdrowia, zwracał uwagę, by właściwie zadbać o rozwój placówki. – Chciałbym pogratulować tego ogromnego i niełatwego wyzwania, ale również przestrzec przed pewnymi błędami, jak np. wyspecjalizowanie się w jednej dziedzinie. Kompleksowa opieka onkologiczna powinna być fundamentem. Musi też zawierać elementy uzupełniające, jak profilaktyka oraz rehabilitacja onkologiczna, psychoonkologia czy diagnostyka z naciskiem na histopatologię. To także decentralizacja radioterapii i chemioterapii, by w tych prostszych procesach terapeutycznych być bliżej chorego. Taki model ma służyć przede wszystkim pacjentom – zaznaczył.

Przyznał, że patrząc na siedlecką inwestycję, widać, iż onkologia jest priorytetem nie tylko rządu, ale również władz samorządowych. – Zachorowania na nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego tak ważna staje się konsolidacja działań – podkreślił. – Obecnym problemem onkologii jest rozproszenie leczenia i niewystarczająca jakość procesów terapeutycznych. Trwają prace nad narodową siecią onkologiczną, czyli stworzeniu ośrodków wysokospecjalistycznych, które będą nadzorowały mniejsze placówki. Porozumienie zawarte przez Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i siedlecki szpital to wyprzedzenie tej reformy – dodał.

 

Nowocześnie i kompleksowo

Uroczystość zakończyło posadzenie pamiątkowego dębu oraz przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu, którego dokonał bp K. Gurda. Goście z chęcią oglądali nowe centrum onkologii – czteropoziomowy budynek o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m².

Oddziały szpitalne chirurgii onkologicznej, chemioterapii i radioterapii zajmują dwie górne kondygnacje, zaś na parterze ulokowana została część ambulatoryjna z poradniami specjalistycznymi. Przyziemie przeznaczono dla pracowni diagnostycznych i aparatów do napromieniania. Nowy obiekt połączono podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala. Istotne wzmocnienie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych nowo powstałej placówki zapewniają istniejące od lat pracownie i oddziały Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. W rezultacie tak wielka z punktu widzenia zdrowotnego inwestycja powoduje, że szpital jako całość jest przygotowany do kompleksowej diagnostyki i skojarzonego leczenia nowotworów przede wszystkim przewodu pokarmowego, piersi, płuc, nowotworów głowy i szyi oraz układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn na każdym etapie ich rozwoju.

JAG