Diecezja
Źródło: ML
Źródło: ML

Cieszymy się bł. Męczennikami z Pratulina

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Huberta, 3 listopada, wierni parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gręzówce powitali w swoim kościele relikwie bł. Męczenników Podlaskich z Pratulina. Z pewnością uniccy patroni dobrze będą czuć się w tej gościnnej wspólnocie.

Przyjęcie relikwii poprzedziły przygotowania obejmujące m.in. Nowennę do bł. Męczenników Podlaskich. W sobotę przed Mszą św. o 17.00 odbyło się czuwanie modlitewne z odniesieniami do historii parafii. Prowadzący je ks. prof. Marian Stepulak nawiązał do przeżywanych jubileuszy - 200 lat diecezji, 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80-lecia parafii. Przypomniał najważniejsze fakty z dziejów Gręzówki oraz tutejszej parafii położonej wśród lasów - powołanej przez bp. Henryka Przeździeckiego w przededniu II wojny światowej, 1 listopada 1938 r., jako filia duszpasterska parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie, a zainicjowanej przez grono osób świeckich, na czele z nadleśniczym Nadleśnictwa Kryńszczak inż. Tadeuszem Szanejką. Ks. M. Stepulak przypomniał zasługi duszpasterzy kierujących wspólnotą w Gręzówce, począwszy od księży Ignacego i Wiktora Sopyły. Zapewnił też, że prace przy ostatnim z dzieł podjętych dla dobra parafii, jakim jest budowa 12-głosowych organów piszczałkowych, dobiegają końca. Dużo miejsca poświęcił rozważaniom o bł. Męczennikach Podlaskich, a tłumacząc, na czym polegała ich dojrzałość religijna, prosił zebranych o refleksję nad swoją wiarą, przyjmowaniem nauki Kościoła i zaangażowaniem religijnym.

Mszę św. rozpoczęło procesyjne wprowadzenie relikwii unickich męczenników. Proboszcz parafii ks. Adam Krasuski powitał uczestników uroczystości: przewodniczącego im kanclerza Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. Jana Babika, który przybył do Gręzówki w zastępstwie bp. Piotra Sawczuka, swoich poprzedników – proboszczów ks. kan. Adama Turemkę i ks. kan. Józefa Sobotkę, kapłanów z dekanatu łukowskiego na czele z dziekanem ks. prałatem Antonim Pietruszką, przedstawicieli Nadleśnictwa Łuków, władze samorządowe gminy i powiatu łukowskiego, strażaków z OSP i innych.

– Cieszymy się bł. Męczennikami z Pratulina. Jesteśmy ogromnie wdzięczni bp. Kazimierzowi Gurdzie, który przychylił się do naszej prośby i podarował nam relikwie już na stałe. Cieszymy się, że nasi męczennicy od dzisiaj zostaną w naszym parafialnym kościele. Do tej pory nie mieliśmy żadnych relikwii. Od dzisiaj po Najświętszym Sakramencie relikwie bł. Męczenników Podlaskich będą wielkim skarbem naszej parafialnej świątyni – zaznaczył ks. A. Krasuski. Prosił kapłanów koncelebrujących Mszę św. o ofiarowanie jej w intencji parafian, sam natomiast polecał Panu Bogu zmarłych mieszkańców i pracowników parafii, jej twórców i budowniczych, jak też 99 żołnierzy Września spoczywających na miejscowym cmentarzu.

 

W drodze do świętości

Ks. J. Babik rozpoczął homilię od przypomnienia biografii św. Huberta. – Ze względu na swoje życie związane z radykalnym nawróceniem, a także zamiłowanie do myślistwa św. Hubert stał się bardzo popularnym świętym w średniowiecznej Europie, patronem leśniczych i myśliwych – powiedział, nawiązując do wielkiego pragnienia, by tego świętego uczynić opiekunem parafii tworzącej się wśród lasów, a tym samym nadać jej szczególny charakter – o co przed laty prosił bp. H. Przeździeckiego w liście nadleśniczy T. Szanejko. – Odpowiadając na to pismo, ksiądz biskup wyznaczył dla ówczesnej filii parafii Łuków w Gręzówce patrona św. Huberta. I zezwolił na umieszczenie w głównym ołtarzu obrazu przedstawiającego tego świętego. W ten sposób św. Hubert obok Matki Bożej Częstochowskiej, której wezwanie nosi obecny kościół już od 80 lat, jest obecny jako patron tej wspólnoty parafialnej – mówił ks. J. Babik. – Kościół wskazuje na drogę do świętości jako drogę naszego powołania, cel naszego życia ziemskiego – mówił, odnosząc swoje rozważania o św. Hubercie do przeżywanej na początku listopada uroczystości Wszystkich Świętych. Przypomniał, że do świętości wzywa nieustannie Bóg i Kościół, co unaocznił papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate” – O powołaniu do świętości.

Kaznodzieja nawiązał następnie do unitów z Pratulina, beatyfikowanych 6 października 1996 r. – Dzisiaj ich relikwie zagościły w waszej świątyni parafialnej i tutaj pozostaną. Dzisiaj bł. Męczennicy zamieszkali pośród was, aby być dla was szczególnym wzorem kroczenia ku świętości, aby przypominać wam o waszym powołaniu do świętości, do miłości Boga, drugiego człowieka, do trwania we wspólnocie Kościoła. Oni również chcą orędować za wami, aby również wasza wiara był silna i mocna – pouczał kanclerz.

– Życzę, by wasza wspólnota parafialna dalej rozwijała się i wzrastała na drodze wiary, pobożności. Życzę wam za św. Pawłem z dzisiejszego drugiego czytania, by sercami waszymi zawsze rządził pokój Chrystusowy, abyście przyoblekli się w miłość, która jest więzią doskonałości, serdeczność, miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, wzajemne przebaczenie. Niech opieka Matki Bożej Częstochowskiej, wstawiennictwo św. Huberta i wzór życia bł. Męczenników z Pratulina, których relikwie będą od dziś obecne w waszym kościele, towarzyszą wam na waszej drodze dążenia do świętości – zakończył ks. J. Babik.

 

Wdzięczni za wiarę

Podczas Mszy św. wielokrotnie mówiono o wdzięczności wobec tych, którzy mieli swój wkład w powstanie i rozwój parafii. Wyrazy podziękowania skierowali do obecnego proboszcza ks. A. Krasuskiego, jak też do ks. A. Turemki i ks. J. Sobotki parafianie. O tym, jak ważne miejsce w ich sercach zajmuje Kościół, świadczyła również liczny udział w uroczystości, uczestnictwo w Eucharystii przedstawicieli działających przy parafii grup formacyjnych, stowarzyszeń i ruchów, jak też organizacji świeckich – OSP czy Koła Gospodyń Wiejskich. O piękną oprawę muzyczną zatroszczyła się schola, przypominając m.in. pieśni o unitach. Na zakończenie zebrani mogli ucałować relikwie bł. Męczenników z Pratulina. Relikwiarz na stałe zostanie zainstalowany w bocznej nawie kościoła, pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Monika Lipińska