Rozmaitości
Źródło: MAGDALENA ROMANIUK
Źródło: MAGDALENA ROMANIUK

Na straży tradycji

10 listopada Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach świętowało 90-lecie istnienia! Podczas spotkania utrzymanego w biesiadnym charakterze nie zabrakło wspomnień i ukłonów wobec kobiet od pokoleń popularyzujących kulturę regionalną, kulinarne tradycje i artystyczną działalność.

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Jacka Nazaruka. Dziękując paniom, które przez lata tworzyły KGW i obecnie - poprzez swoje zaangażowanie, poświęcony czas i talenty - służą społeczności tak w wymiarze lokalnym, jak i regionalnym, proboszcz zauważył, że środowiska wiejskie, w których funkcjonują KGW oraz OSP, gdzie jest kościół i szkoła, nadal tętnią życiem. Po zakończeniu Eucharystii ks. J. Nazaruk poświęcił nowy samochód OSP przystosowany do przewozu pasażerów. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali OSP udekorowanej - jak na towarzyszący obchodom KGW jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przystało! - w biało- czerwonych barwach.

Uczestników spotkania: przedstawicieli władz samorządowych, zaprzyjaźnionych kół gospodyń, zespoły ludowe oraz mieszkanki, które oddaną pracą na rzecz lokalnej społeczności położyły solidny fundament pod obecną działalność organizacji, powitała przewodnicząca KGW w Starych Szpakach Jolanta Grzesiewicz.

Przypadającą następnego dnia 100 rocznicę odzyskania niepodległości zgromadzeni w sali uczcili poprzez uroczyste odśpiewanie hymnu Polski. W klimat narodowego święta uczestników obchodów wprowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowani przez nauczycielki: Agnieszkę Szpurę i Elżbietę Gulińską. Montaż słowno-muzyczny w ich wykonaniu – w oparciu o treści patriotycznych wierszy i piosenek – zachwycił publiczność, czego potwierdzeniem były gromkie brawa! Nie kryjąc dumy z występu swoich podopiecznych, A. Szpura przypomniała, że prezentujący się na scenie zespół Kwadrans zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznej edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Łosiach, zaś zwyciężczynią w kategorii solistka była Zuzanna Tobota.

W biesiadny klimat spotkania wprowadziły widownię Sąsiadeczki z Kobylan, a szpakowskie Marysieńki „śpiewnie” opowiedziały historię KGW, kończąc życzeniem, by dorobek koła służył wszystkim jak najdłużej i jak najlepiej!

 

W jedności siła

Dzieje istniejącego od 1928 r. KGW w Starych Szpakach przybliżyła uczestnikom spotkania Katarzyna Szymaniuk. Przywołując nazwisko pierwszej przewodniczącej – Katarzyny Piałuchy, podkreśliła, iż kobieca organizacja od początku ukierunkowana była na integrację i edukację. – Kobiety wywierały silny wpływ na rozwój wsi, nie zapominając jednocześnie o przekazywaniu z pokolenia na pokolenie lokalnych tradycji – dodała w nawiązaniu do powojennych losów KGW.

Od 1987 r. miejscem spotkań członkiń koła stała się nowo wybudowana remiza strażacka. Funkcję przewodniczącej pełniła wówczas Zofia Czublun. Rok później – z myślą o kultywowaniu lokalnego folkloru – panie postanowiły założyć zespół ludowy Marysieńki, który do dziś święci triumfy podczas licznych przeglądów i konkursów. Staraniu gospodyń Szpaki zawdzięczają także odniesione w 1997 r. zwycięstwo w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszą wieś Podlasia.

Od 2008 r. – po Maryli Chwedczuk – funkcję przewodniczącej koła objęła J. Grzesiewicz. Działalność KGW panie realizują niezmiennie poprzez udział – z sukcesami – w konkursach kulinarnych czy olimpiadzie wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Organizują warsztaty, biesiady, a wraz z Marysieńkami także Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele Morele”. Przed rokiem triumfowały w plebiscycie „Słowa Podlasia” na „Super Gospodynie”. Znalazły się również w pierwszej dziesiątce Turnieju KGW Wschodniego Mazowsza organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie.

– Wraz z upływem lat zmienia się charakter KGW, jednak fundamenty, takie jak: tradycja, dziedzictwo, integracja czy pomoc, pozostają… Razem można dokonać naprawdę wielkich rzeczy – podsumowała K. Szymaniuk.

 

Czas podziękowań

Jubileusz stał się okazją do podziękowań – zwłaszcza pod adresem osób zaangażowanych w realizację projektu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” [dotacja pozyskana z Narodowego Centrum Kultury umożliwiła m.in. organizację sobotniego spotkania – przyp.]. Szczególne słowa wdzięczności Joanna Baj – przemawiająca w imieniu wszystkich pań – skierowała do wójta gminy Stara Kornica Kazimierza Hawryluka, podkreślając jego otwartość na inicjatywy społeczeństwa. Kosze słodyczy w wyrazie uznania członkinie KGW przekazały także Emilii Borysiak z urzędu gminy, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Kornicy Lucynie Sacharczuk, K. Szymaniuk oraz J. Grzesiewicz.

W imieniu strażaków gminny komendant OSP Mieczysław Miroński dziękował K. Hawrylukowi, radnym i mieszkańcom za nowy samochód, który – jak wyjaśnił – będzie służył do wyjazdów związanych z działalnością straży, KGW, zespołu ludowego, szkoły i parafii. – Niech ten dar umocni wasze działania. Życzę tyle powrotów, ile wyjazdów – mówił wójt, wręczając akt przekazania samochodu na ręce naczelnika OSP w Starych Szpakach Adama Jakimiuka.

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada przy suto zastawionych – staraniem gospodyń świętujących 90-lecie istnienia koła! – stołach. Do tańca przygrywała Kapela Podlaska. Jak na dwa przypadające dzień po dniu jubileusze przystało był i tort, i degustacja ciast… z motywem narodowym.

Agnieszka Warecka