Znaki Boga na naszej ziemi
Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Sawczuk oraz kilkudziesięciu kapłanów. Pasterz Kościoła siedleckiego zaznaczył, że najważniejszymi wydarzeniami związanymi z jubileuszem były sesja plenarna Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim, ogłoszenie janowskiej kolegiaty bazyliką mniejszą oraz podpisanie dokumentów II Synodu Diecezji Siedleckiej. - Dzisiaj kończymy ten szczególny rok. Pragniemy dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Niepokalanie Poczętej za to, że dał nam łaskę przygotowania i przeżycia tych wydarzeń. Szczególnie dziękujemy za drugi synod diecezjalny i za wypracowane dokumenty synodalne, które zostały podpisane 9 czerwca w siedleckiej katedrze w obecności episkopatu Polski. Owe dokumenty mają stanowić normy prawne, którymi przez kolejne dziesięciolecia będą posługiwać się nasze parafie i instytucje diecezjalne. Dziękuję też bp. Piotrowi, wszystkim księżom i wiernym świeckim, którzy zaangażowali się w prace synodu - mówił bp K. Gurda.
– Rok jubileuszu pozwolił nam wczytać się w historię naszej diecezji. Ta historia jest bardzo bogata w doświadczenia wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Był to dla nas czas łaski, bo ludzie i wydarzenia przywoływane z przeszłości pozwoliły nam dostrzec mocne znaki działania Boga na naszej podlaskiej i mazowieckiej ziemi. W tym czasie mogliśmy zapoznać się ze wspaniałym duchowym dziedzictwem, jakie zostało nam przez poprzednie pokolenia przygotowane i przekazane. Za to wielkie doświadczenie obecności Boga w naszej historii wiary jesteśmy Mu bardzo wdzięczni – podkreślał ordynariusz.
Nowy rozdział w historii diecezji zawierzał Matce Najświętszej. – Chcemy w ten etap wejść razem z Maryją Niepokalaną. Pragniemy, aby towarzyszyła zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom. (…) Ona jest orędowniczką potrzebnych łask, Ona jest wspomożycielką w trudnościach, Ona jest także ideałem, do którego mamy dążyć w naszym życiu duchowym i w naszej relacji do Pana Boga – mówił hierarcha.
Święte znaki
Bp K. Gurda odniósł się także do trwających w naszej diecezji ewangelizacyjnych misji jubileuszowych.
– Na ich zakończenie do parafii przybywają święte znaki. Są nimi ikona Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie bł. Męczenników z Pratulina. Przybycie tych świętych znaków jest wezwaniem, aby wszyscy biorący udział w misjach przyjmowali Maryję Niepokalaną i męczenników jako ideał swojej relacji do Boga. Dziś, kiedy mówimy o przyszłości naszego diecezjalnego Kościoła, myślimy o żywej wierze w Chrystusa nas, tu zgromadzonych, naszych rodzin, znajomych i przyjaciół. Oby w naszych sercach powstało pragnienie przekazywania tej wiary i promieniowania nią wokół – podsumowywał ordynariusz.
Po Eucharystii obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty (wraz z aneksami) II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
Muzyczne zakończenie
W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. W gronie wyróżnionych znaleźli się: ks. kan. Jan Gogłoza, ks. kan. Edmunda Szarek, ks. kan. Eugeniusz Gaładyk i ks. kan. Stanisław Wojteczuk.
Tego samego dnia wieczorem w katedrze siedleckiej odbył się uroczysty concert zamykający jubileusz 200-lecia diecezji. Pod dyrekcją ks. prof. Michała Szulika wystąpił Chór Katedralny im. ks. Alfreda Hoffmana, Chór i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stop. w Siedlcach oraz grono solistów (m.in. Barbara Tritt – sopran, Izabela Kiryluk – sopran, Anna Januszewska – alt, Bartosz Gorzkowski – tenor i Damian Suchożebrski – bas). W programie zaprezentowano utwory C. Franka, A. Hoffmana oraz ks. M. Szulika. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa.
AWAW