Diecezja
Źródło: K. SKORUPSKI/PODLASIE24
Źródło: K. SKORUPSKI/PODLASIE24

Znaki Boga na naszej ziemi

W sobotę 8 grudnia oficjalnie zakończono obchody jubileuszu 200- lecia naszej diecezji. Uroczystość miała miejsce w siedleckiej katedrze.

Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Sawczuk oraz kilkudziesięciu kapłanów. Pasterz Kościoła siedleckiego zaznaczył, że najważniejszymi wydarzeniami związanymi z jubileuszem były sesja plenarna Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim, ogłoszenie janowskiej kolegiaty bazyliką mniejszą oraz podpisanie dokumentów II Synodu Diecezji Siedleckiej. - Dzisiaj kończymy ten szczególny rok. Pragniemy dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Niepokalanie Poczętej za to, że dał nam łaskę przygotowania i przeżycia tych wydarzeń. Szczególnie dziękujemy za drugi synod diecezjalny i za wypracowane dokumenty synodalne, które zostały podpisane 9 czerwca w siedleckiej katedrze w obecności episkopatu Polski. Owe dokumenty mają stanowić normy prawne, którymi przez kolejne dziesięciolecia będą posługiwać się nasze parafie i instytucje diecezjalne. Dziękuję też bp. Piotrowi, wszystkim księżom i wiernym świeckim, którzy zaangażowali się w prace synodu - mówił bp K. Gurda.

– Rok jubileuszu pozwolił nam wczytać się w historię naszej diecezji. Ta historia jest bardzo bogata w doświadczenia wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Był to dla nas czas łaski, bo ludzie i wydarzenia przywoływane z przeszłości pozwoliły nam dostrzec mocne znaki działania Boga na naszej podlaskiej i mazowieckiej ziemi. W tym czasie mogliśmy zapoznać się ze wspaniałym duchowym dziedzictwem, jakie zostało nam przez poprzednie pokolenia przygotowane i przekazane. Za to wielkie doświadczenie obecności Boga w naszej historii wiary jesteśmy Mu bardzo wdzięczni – podkreślał ordynariusz.

Nowy rozdział w historii diecezji zawierzał Matce Najświętszej. – Chcemy w ten etap wejść razem z Maryją Niepokalaną. Pragniemy, aby towarzyszyła zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom. (…) Ona jest orędowniczką potrzebnych łask, Ona jest wspomożycielką w trudnościach, Ona jest także ideałem, do którego mamy dążyć w naszym życiu duchowym i w naszej relacji do Pana Boga – mówił hierarcha.

 

Święte znaki

Bp K. Gurda odniósł się także do trwających w naszej diecezji ewangelizacyjnych misji jubileuszowych.

– Na ich zakończenie do parafii przybywają święte znaki. Są nimi ikona Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie bł. Męczenników z Pratulina. Przybycie tych świętych znaków jest wezwaniem, aby wszyscy biorący udział w misjach przyjmowali Maryję Niepokalaną i męczenników jako ideał swojej relacji do Boga. Dziś, kiedy mówimy o przyszłości naszego diecezjalnego Kościoła, myślimy o żywej wierze w Chrystusa nas, tu zgromadzonych, naszych rodzin, znajomych i przyjaciół. Oby w naszych sercach powstało pragnienie przekazywania tej wiary i promieniowania nią wokół – podsumowywał ordynariusz.

Po Eucharystii obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty (wraz z aneksami) II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Muzyczne zakończenie

W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. W gronie wyróżnionych znaleźli się: ks. kan. Jan Gogłoza, ks. kan. Edmunda Szarek, ks. kan. Eugeniusz Gaładyk i ks. kan. Stanisław Wojteczuk.

Tego samego dnia wieczorem w katedrze siedleckiej odbył się uroczysty concert zamykający jubileusz 200-lecia diecezji. Pod dyrekcją ks. prof. Michała Szulika wystąpił Chór Katedralny im. ks. Alfreda Hoffmana, Chór i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stop. w Siedlcach oraz grono solistów (m.in. Barbara Tritt – sopran, Izabela Kiryluk – sopran, Anna Januszewska – alt, Bartosz Gorzkowski – tenor i Damian Suchożebrski – bas). W programie zaprezentowano utwory C. Franka, A. Hoffmana oraz ks. M. Szulika. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa.

AWAW