Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nie tracimy nadziei

Rozmowa z bp. Jackiem Pylem ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem pomocniczym rzymskokatolickiej diecezji odesko-symferopolskiej.

Przetrwanie wiary katolickiej w tym tyglu narodowościowym i wyznaniowym bez wątpienia zawdzięczamy głownie Polakom i Czechom. Współcześnie nawet potomkowie Polaków nie znają języka swych dziadków. Próbowaliśmy używać w liturgii polskiego i ukraińskiego, ale nie zdało to egzaminu, ponieważ kazania i tak trzeba było mówić po rosyjsku. Z myślą o studentach medycyny z zagranicy odprawialiśmy Msze w języku angielskim, na które przychodziło ok. 50 osób. Co ciekawe, po aneksji Krymu dyplom ich nie jest uznawany przez żaden kraj poza Rosją, Indiami i ich rodzimymi krajami. Sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu odbijają się więc rykoszetem na całym społeczeństwie. Ich efektem są kolejki w urzędach, problemy na granicach, konflikty w małżeństwach rosyjsko-ukraińskich. Kiedy w 2014 r. postanowiłem pozostać na Krymie, na mnie również Ukraina patrzyła krzywo - jak na zdrajcę. Uważam, że pasterz powinien być ze swoimi owcami. Nie zajmujemy się w końcu polityką, tylko budowaniem Królestwa Bożego - stosownie do potrzeb.

Księże Biskupie, co najczęściej powtarzało się w życzeniach, jakie z okazji nowego roku składali sobie mieszkańcy Krymu?

Chyba wszyscy – bez względu na wyznanie i narodowość – życzyli sobie pokoju. Żyjemy pod presją wojny na zachodzie Ukrainy, dlatego potrafimy docenić spokój. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że przez ostatnie lata mimo wielu napięć nie doszło do przelania krwi, ponieważ Krym to kraina wielonarodowościowa. Poza tym – jak na całym świecie – na progu 2019 r. każdy winszował sobie zdrowia. Zdrowie to przejaw życia, dlatego w swoich życzeniach noworocznych podkreślałem, że życie jest wspólnym darem, który łączy nas niezależnie od narodowości, wiary, religii. Życie ceni sobie i katolik, i protestant, i muzułmanin, i Żyd, także ludzie niewierzący. Na tej wspólnej płaszczyźnie trzeba budować społeczeństwo, które powinno szanować dar życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, również by uniknąć wojen i wszystkiego tego, co rujnuje życie i zdrowie, a więc wszelkiego rodzaju agresji.

 

W ostatnich dniach listopada Ukraina zamknęła dla obcokrajowców granicę z Krymem. Jak wygląda dzisiaj łączność Półwyspu Krymskiego ze światem?

Zamknięcie granic w ostatnich dniach listopada 2018 r. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł