Skuteczne sposoby na walkę z katarem
Pojawienie się kataru, czyli wodnistej (surowiczej) albo śluzowej wydzieliny z nosa, to reakcja obronna systemu odpornościowego. W ten sposób organizm chce się pozbyć niechcianych wirusów. Nieżytowi nosa towarzyszy kichanie, ból głowy, złe samopoczucie oraz drapanie w gardle. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, np. gdy ktoś obok nas kichnie. W taki sposób jeden chory może zarazić setki osób. Należy pamiętać, aby używać wyłącznie chusteczek jednorazowego użytku. Kataru nie wolno bagatelizować. Potoczne twierdzenie, że zarówno leczony, jak i nieleczony trwa tydzień, czyli siedem, dni jest nieprawdziwe. Coraz więcej osób cierpi z powodu przewlekłego nieżytu nosa, okresowo przez cały rok. Katar jest szczególnie groźny dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ utrudnia oddychanie, połykanie i ssanie, a także przenosząc się przez trąbkę słuchową, doprowadza do zapalenia uszu, a w konsekwencji do niedosłuchu.
Powoduje też powikłania u dzieci starszych i osób dorosłych. Przechodząc w stan przewlekły, doprowadza do zapalenia zatok przynosowych lub uszu.
W początkowym okresie dolegliwości skuteczne mogą okazać się popularne i proste w wykonaniu inhalacje z użyciem kilku kropel olejku eterycznego (eukaliptusowego, rozmarynowego, lawendowego, miętowego lub sosnowego). Można je dodać bezpośrednio do gorącej kąpieli bądź wlać do miski z gorącą wodą i wdychać parujący aromat. Nie każdy wie, że szybki efekt udrożnienia zatkanego nosa można uzyskać poprzez wdychanie aromatu oraz jedzenie powszechnie dostępnego chrzanu. Nie zapominajmy o włączeniu w tym czasie do diety natki pietruszki i czosnku, jako dodatków do codziennych kanapek i sałatek. W tym trudnym okresie należy pić dużo płynów, w tym herbatki z dodatkiem soku z malin i czarnego bzu, a także pamiętajmy o rozgrzewających i regenerujących zupach z dodatkiem imbiru. Warto zadbać również o łagodzenie podrażnionej skóry nosa, stosując maść witaminową lub majerankową.
Innym sprawdzonym domowym sposobem na katar, zapalenie zatok czy nadmiernie wysuszoną śluzówkę nosa jest płukanie zatok. Samodzielne irygacje zatok w domu pozwolą oczyścić nos i zatoki z nadmiaru wydzieliny i zanieczyszczeń zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Do tego celu można użyć dostępnych w aptece gotowych zestawów. Płukanie zatok w domu może być wykonane zawsze podczas leczenia kataru w przebiegu przeziębienia, jak i tego na tle alergicznym, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, a także jest wskazane przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok. Należy pamiętać, żeby nie stosować tego zabiegu w przypadku całkowitej blokady nosa, infekcji ucha oraz nadwrażliwości na chlorek sodu. Natomiast jeżeli pojawi się krwawienie z nosa, uczucie pełności w uszach, pieczenie lub szczypanie w nosie trzeba niezwłocznie przerwać płukanie. Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy, można zastosować dostępne w aptece krople do nosa, jednak nie można ich nadużywać. Należy udać się koniecznie do lekarza, jeżeli oprócz kataru mamy bóle mięśni, stawów i głowy oraz temperaturę przekraczającą 38 st. C. To mogą być pierwsze oznaki grypy.
Aneta Piskulak – pielęgniarka laryngologiczna, Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach