Mamo: nie chcę już żyć
Najczęściej to brak nadziei, wizji przyszłości, dojście do ściany, za którą już nic nie ma. Nie robią tego na złość, by dokuczyć rodzicom. Niektórzy określają, że aby doszło do aktu samobójczego, musi pojawić się stan odłączenia od rzeczywistości. Bo przecież naturalnym instynktem człowieka jest życie - jego bronimy i o nie walczymy. Rzeczywiście, czasami nie sama śmierć jest zamiarem, tylko zwrócenie uwagi na jakiś problem, i w takim przypadku zazwyczaj chodzi o manifestację. Jednak nigdy nie wiemy, jaka jest właściwa motywacja. Niezwykle niebezpieczne są procesy, które dzieją się w ciszy. Kiedy młody człowiek coś planuje, potrafi doskonale się maskować, oszukiwać otoczenie. To widać dopiero po fakcie, kiedy analizowane są przyczyny, które doprowadziły do samobójstwa. Bardzo często na kilka dni przed nim widać poprawę nastroju, która najczęściej wynika z faktu podjęcia decyzji: młody człowiek czuje wtedy spokój, bo wie, że wszystko się wkrótce skończy.
Statystyki mówią, że w 2018 r. samobójstwo próbowało popełnić 746 dzieci w wieku 13-18 lat i 1143 osoby w wieku 19-24. Z kolei specjaliści sugerują, że aby zobaczyć rzeczywistą skalę problemu, dane te należy pomnożyć przez 100. Czy jest aż tak źle?
Trudno powiedzieć, co faktycznie pokazują statystyki. Rejestrowane są próby samobójcze, bez uwzględniania sytuacji, gdzie przyczyna śmierci zostaje zakwalifikowana jako nieszczęśliwy wypadek. Nie rejestruje się też samookaleczeń. Zatem skala problemu rzeczywiście jest bardzo duża. Z własnego doświadczenia widzę, że obecnie istnieje ogromne zapotrzebowanie na dyskusję, wskazówki w tym temacie. Dość często uczestniczę w spotkaniach organizowanych przez różne placówki dydaktyczne, konferencjach, szkoleniach itp. i zawsze pojawia się prośba o rozmowę właśnie na temat samobójstw dzieci i młodzieży. To również pokazuje, jak duża jest skala problemu.
Gdzie upatrywać przyczyn?
Samobójstwo to zawsze splot wielu czynników. Natomiast zwraca uwagę rola mediów, szczególnie internetu. Choć – paradoksalnie – to właśnie dzięki sieciom społecznościowym udaje się też czasem kogoś uratować, bo informacje o zamiarze podjęcia próby samobójczej bardzo szybko rozchodzą się w sieci i powstaje coraz więcej portali o tematyce prewencyjnej. ...
JAG