
Pójść za Jezusem
Każdego roku Niedziela Palmowa na poziomie diecezji przeżywana jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Jednym z rejonów diecezji siedleckiej, gdzie ph. „Odnaleźć swoje powołanie z Maryją” spotkanie młodych odbyło się 6 kwietnia, był rejon radzyński. W wydarzeniu uczestniczyło przeszło 400 młodych osób z dekanatów: radzyńskiego, komarowskiego i międzyrzeckiego. Młodzież ze swoimi kapłanami przybyła z radzyńskich parafii MB Nieustającej Pomocy, Trójcy Świętej i św. Anny. Obecne były również grupy z parafii Kock, Turów, Wohyń, Komarówka Podlaska i Drelów. Nad zawiązaniem wspólnoty czuwał ks. Grzegorz Suwała - duszpasterz młodzieży dekanatu radzyńskiego. Wspólny śpiew i modlitwa stanowiły wprowadzenie w charakter spotkania. Następnie młodzież miała okazję obejrzeć film „Jak Bóg da”. To historia walki, wobec której staje człowiek chcący realizować powołanie do świętości poprzez drogę kapłaństwa.
Film pokazuje zderzenia współczesnego świata z wiarą i wartościami, które z niej wypływają. Dzisiejszy człowiek, tak jak główni bohaterowie filmowego obrazu, musi się mierzyć ze swoimi słabościami, trudem codzienności, pokusami, jak też chorobą i cierpieniem. Po „plenerowym kinie” przyszedł czas na krótką przerwę, kiedy to spotkaliśmy się przy gorącej herbacie i pysznych ciastkach przygotowanych przez młodzież z parafii będącej gospodarzem spotkania.
Kolejnym punktem była konferencja ks. Marka Weresy, doktoranta teologii środków społecznego przekazu UKSW. Na podstawie ewangelicznej opowieści o spotkaniu młodzieńca z Jezusem Chrystusem młodzi mogli zobaczyć, co w ich życiu stoi na przeszkodzie, aby pójść za Zbawicielem.
– W młodzieńcu jest pewien stopień doskonałości, religijności. Jezus zaprasza go, by poszedł jeszcze dalej. To ważny sygnał dla każdego z nas, żebyśmy zbyt łatwo nie uwierzyli we własną świętość – wskazywał ks. Weresa. Jednocześnie, analizując fragment Ewangelii, zaznaczał, iż w wezwaniu Pana Jezusa, aby rozdać wszystko ubogim, nie chodzi tylko o rozdawanie pieniędzy. – Tu chodzi o dawanie siebie. Mam rozdać samego siebie. Różne są drogi powołania, jednak wszystkie mają prowadzić do zbawienia – mogli usłyszeć młodzi w konferencji.
„Dla kogo jestem?”
Ks. M. Weresa odniósł się również do dwóch ważnych dokumentów, które ukazały się w ostatnim czasie, a stanowią wielką pomoc dla młodych: Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post oraz adhortacja apostolska „Christus Vivit”. Wprowadzeniem w moment adoracji i spowiedzi było wskazanie na grzech, który sprawia, że człowiek uważa siebie za boga stworzenia, czuje się jego absolutnym panem i używa go nie tak, jak chciał tego Stwórca, ale w swoim własnym interesie, ze szkodą dla stworzeń i innych ludzi. Młodzi, którzy przybyli do sanktuarium radzyńskiego, zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka stanęli wobec wezwania. – Możesz zadawać sobie pytanie, kim jesteś, i spędzić całe życie, szukając tego, kim jesteś. Ale zadaj sobie pytanie: „Dla kogo jestem?”. Jesteś niewątpliwie dla Boga. Ale On chciał, abyś był także dla innych, i wyposażył cię w wiele cech, skłonności, darów i charyzmatów, które nie są dla ciebie, ale dla innych – podsumował ks. Marek.
Ważnym momentem było nabożeństwo adoracji krzyża. Wspólny śpiew oraz rozważania pomagały wejść w tajemnicę śmierci Jezusa. Każdy z uczestników miał możliwość, by osobiście podejść do krzyża, spojrzeć z bliska na Jezusa i Jemu zawierzyć czas rozeznawania i realizowania swojego życiowego powołania. Adorację poprowadził ks. Mateusz Kowalik, duszpasterz młodych dekanatu komarowskiego.
W obecności Matki
Głównym punktem spotkania była Msza św. Na wstępie przewodniczący liturgii ks. G. Suwała wskazał: – Na ołtarzu składamy, wraz z innymi kapłanami, każdą i każdego z was tu zebranych. Składamy to wszystko, przed czym w realizacji powołania stajecie. Najpierw prosimy o światło Ducha Świętego, abyście mieli umiejętność odnalezienia swojego miejsca w Kościele i dzisiejszym świecie, a potem o Boże siły, abyście się powołaniu nigdy nie sprzeniewierzyli i się go nigdy nie zaparli -zaznaczył ks. Suwała.
W homilii ks. M. Weresa wskazał, iż dziś tak wiele osób ma swoje pomysły na Kościół, na realizację przykazań, a nawet samego Boga. Dlatego potrzeba nieustannej konfrontacji naszego życia z mocą Bożego słowa. – Kiedy Pan wzbudza powołanie, nie tylko myśli o tym, kim jesteś, ale o tym wszystkim, czym wraz z Nim i innymi możesz się stać – zaznaczył, nawiązując do adhortacji powstałej jako owoc synodu poświęconego młodzieży.
Wpatrując się w Maryję w wizerunku Nieustającej Wspomożycielki, młodzi mogli uczyć się od Niej walki z trudnościami oraz pytaniami na drodze powołania. Eucharystia była momentem prośby, aby przez Maryję następowało odnowienie młodości mocą modlitwy; aby zawsze towarzyszyła im Jej obecność jako Matki.
Na zakończenie nie mogło zabraknąć ogłoszeń rejonowego duszpasterza młodych. Ks. Grzegorz podziękował wszystkim kapłanom i młodym za przybycie. Ogromnymi brawami nagrodzono ks. Pawła Brońskiego i scholę z I LO w Komarówce Podlaskiej przewodniczącą wszystkim śpiewom podczas tego spotkania. Plany na przyszłość to: XXIII Spotkanie Młodych „LEDNICA 2000” i diecezjalny zjazd młodzieży w Pratulinie: „Jerycho Młodych”.
ks. Grzegorz Suwała