Diecezja
Źródło: J
Źródło: J

Dziękczynne Te Deum

W sobotę 27 kwietnia wspólnota parafii katedralnej uroczyście świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. W samo południe w murach katedry rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Dostojnego gościa w imieniu wszystkich zebranych powitał bp K. Gurda. - Wraz z tobą polecamy Bogu wszystkich biskupów, proboszczów, wikariuszy, osoby życia konsekrowanego, którzy w ciągu tych 100 lat z gorliwością i oddaniem służyli pokoleniom wiernych należących do parafii. Dziękujemy za wiernych świeckich, którzy tę parafię tworzyli, o nią dbali i w tej wspólnocie szli drogą zbawienia. Prosimy, abyś pobłogosławił odnowione organy, które po kilkunastu latach milczenia na nowo wypełniają swym pięknym brzmieniem naszą katedrę. Prosimy także, byś wyprosił łaskę, by wierni parafii katedralnej wraz z posługującymi im kapłanami cieszyli się mocną wiarą, nieugiętą nadzieją i czynną miłością - zaznaczył.

– Z wielką radością włączam się w to dziękczynne Te Deum – odpowiedział kard. S. Ryłko. – Wszyscy jesteście żywymi kamieniami tej wielkiej żywej budowli Kościoła – podkreślił, po czym dokonał obrzędu błogosławieństwa odnowionych organów, który odbył się przy ich akompaniamencie oraz śpiewach chóru.

Sobotnią Eucharystię koncelebrowali bp. K. Gurda, bp Piotr Sawczuk, proboszcz parafii katedralnej ks. kan. G. Suchodolski oraz kapłani, którzy tę funkcję sprawowali wcześniej: ks. prał Henryk Wierzejski, ks. prałat Bogdan Krawczyk i ks. prałat Eugeniusz Filipiuk. Na sobotnie uroczystości przybyli również księża, którzy w parafii pracują, pracowali lub z niej pochodzą.

 

Wiek historii

W homilii kard. S. Ryłko zaznaczył, że 100 lat parafii katedralnej to wiek historii tego Kościoła, tego miasta, tej diecezji, a przede wszystkim jeden wiek historii zbawienia, która tutaj się dokonywała i ciągle dokonuje. – Dzisiaj dajemy wyraz naszej radości i wdzięczności wobec Boga i Kościoła za dar tej parafii, za wszelkie dobro duchowe, jakie dzięki niej zrodziło się w życiu tylu pokoleń tego miasta. To ważny jubileusz. Ma w sobie coś ze święta urodzin matki. Parafia bowiem jest naszą duchową matką. Ona od wielu pokoleń rodzi tutaj na Chrzcie św. swe dzieci do życia Bożego. A potem – jak dobra matka – troszczy się o jego rozwój w sakramentach świętych. Towarzyszy nam w naszej ziemskiej pielgrzymce, w jej tajemnicach radosnych i bolesnych, aż do momentu naszego powrotu do domu Ojca Niebieskiego. I za to dzisiaj składamy Bogu nasze dziękczynienie – podkreślał.

Ksiądz kardynał zauważył też, że w takim dniu warto lepiej przyjrzeć się, czym jest parafia. – To wspólnota żyjąca wiarą Chrystusa zmartwychwstałego i dająca o nim żywe świadectwo. Jest to szczególnie ważna misja w dzisiejszych czasach, kiedy tylu ludzi od Boga odchodzi, odwraca plecami do Niego, żyje tak, jakby Go nie było – uwrażliwiał. – Ten jubileusz zachęca nas do zadania sobie pytania: jakie miejsce Bóg zajmuje w naszym życiu? Czy jest to miejsce centralne, czy też peryferyjne? Parafia jako wspólnota wiary jest z konieczności wspólnotą misyjną, która skarbem wiary chce się dzielić z innymi. Nie zamyka się w sobie, lecz jest otwarta na wszystkich, którzy Boga szukają – mówił, przypominając, że drugim filarem parafii jest miłość bliźniego. – Nasze świadectwo wiary wymaga potwierdzenia w czynach, które wypływają z miłości – akcentował, dodając, że we wspólnotach parafialnych powinniśmy się bronić przed chorobą znieczulenia, która toczy dzisiejszy świat.

 

Jedność, obecność i modlitwa

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności wyraził proboszcz parafii katedralnej. – Bardzo dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy jednoczą się dziś w naszej modlitwie – mówił ks. kan. G. Suchodolski. – Za modlitwę, zaangażowanie oraz świadectwo chrześcijańskiego i apostolskiego życia na co dzień. Także za to, że chcecie współpracować z nami, kapłanami, którzy jesteśmy do was posłani. Bóg zapłać osobom życia konsekrowanego tak licznie dzisiaj tu zgromadzonym. Powierzajcie przez swoje modlitwy naszą wspólnotę dobremu Bogu i naszej patronce – Niepokalanej, abyśmy pozostali wierni, tak, jak wy wiernie kroczycie za swoim mistrzem Jezusem Chrystusem – wyliczał.

Słowa podziękowań ks. Grzegorz skierował również do kapłanów, podkreślając, że bez nich żadna wspólnota parafialna nie mogłaby przede wszystkim czynić Boga obecnym wśród ludu Bożego. – Pośród nas jest wielu kapłanów, którzy w minionych latach pełnili tutaj posługę proboszczów, wikariuszy i prefektów. Za każdym z was stoi ważna historia tej parafii. To wy tworzyliście jej duchowe dobro, a my dzisiaj jesteśmy jego spadkobiercami – dodał, w szczególny sposób dziękując poprzednim proboszczom parafii za trud ich posługi.

 

Muzyczna uczta

Po Mszy św. goście przeszli do kurialnych ogrodów, gdzie miała miejsce uroczysta agapa. Był czas na rozmowę, śpiewanie i poczęstunek. Jak na urodziny przystało, nie zabrakło tortu.

Jubileuszowy dzień zwieńczył wieczorny koncert, podczas którego można było poznać możliwości odrestaurowanych organów. – Po raz pierwszy od 2004 r. usłyszymy ponownie główne organy wybudowane przez D. Biernackiego w latach 1914-1928 – mówiła Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, dyrektor Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej. – Gdy przed ponad 15 laty instrument i cała konstrukcja empory muzycznej wymagały gruntownej interwencji konserwatorskiej, parafia katedralna miała nabyć elektroniczną imitację organów zastępującą na czas remontu prawdziwy instrument. Oferta z nagłośnieniem okazała się jednak zbyt kosztowna, parafia wybrała więc opcję używanego instrumentu, do którego piszczałki pozyskała z różnych źródeł.

Prace renowacyjne obejmowały nie tylko same organy, ale również podłogę i instalację elektryczną. – Wszystko, by instrument mógł odzyskać swoja wartość muzyczną oraz estetyczną – tłumaczył wykonawca remontu Piotr Klepacki, dodając, że prace rozpoczęto od zdemontowania organów, by poznać ich rzeczywisty stan. – Jak się okazało, największym ich dramatem był maleńki szkodnik: kołatek, który „pracował” od powstania instrumentu, niszcząc drewno – wyjaśniał problemy, z jakimi należało się zmierzyć.

Goście, którzy w sobotni wieczór zebrali się w katedrze, wysłuchali koncertu „Dextera Domini”. Pokazał on, że w tym miejscu można teraz bez kompromisów wykonywać dzieła liturgiczne napisane nie na koncerty, lecz na uroczyste celebry. Na organach D. Biernackiego zagrał Piotr Wilczyński, zaś na tych w prezbiterium – Adam Szczepański. Wśród wykonawców znaleźli się: Izabela Kiryluk – sopran, Anna Januszewska – alt, Damian Suchożebrski – bas, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Siedlcach, schola Gaudete! oraz Chór Katedralny im. ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach.

JAG