Poczuj radość Ewangelii
W części pisemnej wzięło udział 67 uczniów, z czego do etapu ustnego przeszło siedmioro uczestników. Zwyciężył Tomasz Waszkiewicz z Międzyrzeca Podlaskiego, drugie miejsce zajęła Maja Łukasiak z Garwolina, a trzecie wywalczył Jakub Boruta z Siedlec. - W konkursie startuję już po raz czwarty, najwięcej przygotowywałem się przez ostatnie dwa tygodnie. Dwa lata temu udało mi się zająć ósme miejsce w etapie ogólnopolskim - powiedział zwycięzca etapu diecezjalnego T. Waszkiewicz. - To wielka satysfakcja również dla uczniów, którzy brali udział w etapie szkolnym. Przygotowaniom do konkursu towarzyszyła przede wszystkim radość z poznawania Pisma Świętego i zbliżenie się do Pana Boga - podkreśliła s. Dariela, katechetka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, która przygotowywała do konkursu m.in. finalistę T. Waszkiewicza.
W tym roku uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące znajomości Księgi Wyjścia i Listu św. Pawła do Rzymian. W skład komisji oceniającej weszli: moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej ks. Piotr Mazurek i ks. dr Mariusz Świder, postulator procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego.
Świętość kanonizowana
Uczestnicy konkursu wspólnie modlili się podczas Mszy św. w siedleckiej katedrze oraz wysłuchali wykładu ks. dr. M. Świdra, który przybliżył uczestnikom konkursu postać bp. Ignacego Świrskiego i opowiedział, czego dzisiaj możemy nauczyć się od sługi Bożego. – W historii naszej diecezji, liczącej 200 lat, mamy tylko błogosławionych Męczenników z Pratulina. Czyżby przez 200 lat na tych terenach nikt nie żył Ewangelią, nie chciał naśladować Chrystusa tak, żeby osiągnąć świętość? – pytał młodzież ks. M. Świder i podkreślił, że w Kościele mówi się o świętości ogólnej, która jest celem każdego z nas oraz o świętości kanonizowanej, czyli takiej, która została przez Kościół potwierdzona, ustanowiona i dana do kultu. – Święci są żywymi drogowskazami do nieba, i takim drogowskazem może być postać bp. I. Świrskiego, którego proces beatyfikacyjny zainaugurował bp Kazimierz Gurda. Ponadto kapłan zaznaczył, że „od bp. I. Świrskiego możemy uczyć się przede wszystkim otwartości na działanie Pana Boga, zaufania w Bożą Opatrzność oraz patrzenia na drugiego człowieka tak, jak patrzy na nas Pan Jezus – z miłością i wyrozumiałością”.
Cenne nagrody
Ogólnopolski finał biblijnego konkursu odbędzie się 10-11 czerwca w Niepokalanowie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki, cenne nagrody rzeczowe oraz indeksy na uczelnie wyższe w Polsce, na wybrane kierunki studiów. Zwycięzcy etapu diecezjalnego wraz z opiekunami otrzymali zaproszenie na dwudniowe Spotkanie Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które odbędzie się w dniach 13-14 maja i będzie czasem przygotowania do etapu ogólnopolskiego.
Monika Król